Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších a nejradostnějších svátků v roce a slaví se po celém světě. Pro mnoho lidí jsou časem setkání rodiny, lásky a klidu. K Vánocím se vážou i různé zvyky a tradice. Zamysleli jste se někdy, kde se vzali? V článku naleznete zajímavosti o Vánocích, o kterých jste možná ani netušili.
Kde se vzali Vánoce a jejich kouzlo?
U slova Vánoce si nejčastěji představíme přeplněná obchodní centra a lidi, kteří shánějí vánoční dárky a nebo nekonečné vaření a vypékání. Málokdo však ví, jak tradice Vánoc vlastně vznikla.
Vánoce mají kořeny v dávných časech a navazují na tradice, kdy lidé v tomto období slavili zimní slunovrat. Při této příležitosti zvané Saturnálie si zvykli dávat dárky, zapalovat svíčky a zdobit své domy. Podle křesťanské nauky jsou Vánoce svátky, které slaví narození Ježíše Krista, který se narodil v Betlémě. Ve 4. století papež Julius I. oficiálně ustanovil datum narození Ježíše na 24. prosinec a od té doby tento svátek slaví lidé po celém světě.
Kdy se Vánoce slaví?
Samotným Vánocům předchází přípravné období, které se nazývá advent a začíná 4 týdny před Vánocemi. Vyvrcholením adventu a začátkem vánočních svátků je 24. prosinec, tedy Štědrý den, kdy se rodina setkává u štědrovečerního stolu. Následuje největší vánoční svátek, Boží narození, který začíná půlnoční mší a dalším je svátek svatého Štěpána. Tyto dva dny jsou také dny pracovního klidu. Vánoční období končí 6. ledna svátkem Tří králů.
Tradiční vánoční jídla, bez kterých si Vánoce neumíme představit
Vánoční svátky jsou spojeny s mnoha tradicemi a zvyky, mezi nimiž zaujímají významné místo i tradiční vánoční jídla. Tradice se prodávají z pokolení na pokolení a jídla se mohou v různých koutech země mírně lišit.
Asi v žádné rodině nesmí jako předkrm chybět oplatka s medem a česnekem, které jsou symbolem zdraví. V určitých oblastech se podávají jako štědrovečerní předkrm opekance z kynutého těsta posypané mákem a polité rozpuštěným máslem, které můžete znát i pod názvem bobalky. K tradičním jídlům patří i polévka a to nejčastěji kyselá houbová polévka a polévka z luštěnin, zejména z hrachu. V některých rodinách je zase zvykem štědrovečerní zelňačka, ve které nesmí chybět uzené, houby nebo sušené švestky. Vánoční klasikou a základem štědré večeře je smažený kapr s bramborovým salátem.
Sladkou tečkou na závěr jsou chutné koláčky a vánoční cukroví. K Vánocům neodmyslitelně patří perníčky, linecké kolečka, medvědí tlapky a koláče bohatě naplněné mákem a ořechy jako je štědrák. A jaká jídla nemohou chybět na svátečním stole u vás?
Vánoční koledy a písně – kam sahá jejich tradice?
Název koleda pochází z Římské říše, kde se zpívaly písně na oslavách nového roku – calendae. Samotná koleda se však traduje od středověku, kdy skupinky dětí obcházely domy a zpívaly písničky a za to dostávaly drobnou výslužku.
V dnešní době se tradice koled a vánočních písní poněkud změnila, ale Vánoce si bez nich ani neumíme představit. Zpívají se už během adventu a moderní vánoční písně hrají s oblibou i rádia. Často se využívají i jako zvuková kulisa při veřejných akcích nebo v nákupních centrech. Chcete si zpříjemnit vánoční atmosféru? Zazpívejte si vánoční koledu při přípravě vánočního cukroví nebo nechte se jimi doprovázet během ozdobování vánočního stromku.
Bílé vánoční stromečky a zasněžené vánoční stromky
Bílé vánoční stromečky a zasněžené umělé vánoční stromky jsou horkou NOVINKOU sezóny 2019. S pomocí nejnovějších technologií jsou postupně na větvičky nebo celé stromy aplikované vrstvy umělého sněhu. Ten dokonale imituje reálný sníh. Takovým způsobem jsou aplikovány na klasické stromky a také na 3d stromky. Nejnovější systém aplikování zaručuje že sníh ze stromků neopadává. Při prvotním roztahování větviček dochází k uvolnění nezachycených částí sněhu. Díky naším stromečkem si ve Vaší domácnosti vytvoříte nepopsatelnou atmosféru zasněžených Vánoc.
Vánoční stromek – odkud se vzala tato tradice?
Ozdobený vánoční stromek je největším a neodmyslitelným symbolem Vánoc. Znáte však jeho historii?
Lidé už v dávných dobách používali zelené rostliny na ozdobu svých příbytků, které měly přinést hojnost ve sklizni a byly i symbolem života. Tradice vánočního stromku v podobě, v jaké ho známe dnes, se datuje do 16. století v Německu a postupně se rozšířila po celé Evropě a později i do jiných částí světa. V minulosti byly stromky na rozdíl od dnešních zavěšeny nad jídelním stolem a zdobeny přírodními ozdobami jako sušené ovoce, domácí pečivo nebo doma vyrobenými papírovými ozdobami. Zdobily je klasické svíčky, což ale vedlo k častým požárům. K velkým změnám došlo po objevu prvního vánočního osvětlení, které předvedl vynálezce T. A. Edison v roce 1882. O pár let později si dal Francouz Pierre Dupont patentovat kouli z foukaného skla, která se stala velmi oblíbenou ozdobou.
Lidé se však domáhali pestrobarevnějších ozdob a ty i vánoční osvětlení prošli dlouhou cestou vývoje. Dnes máme v nabídce vánoční ozdoby od výmyslu světa. Nabídka je opravdu velká a na trhu naleznete vánoční ozdoby v různých tvarech, velikostech a barvách. Výraznou změnou prošlo i vánoční osvětlení a na výběr je řada inovativních a moderních typů vánočního osvětlení nejen na vánoční stromek. A na závěr nelze nezmínit samotný vánoční stromeček živý nebo umělý ve stojanu nebo stromek květináči.
Vánoční přání zahřejí u srdce
Koho by nepotěšilo dostat hezké vánoční přání? I když posílání klasických vánočních pohlednic dnes už moc není v módě, potěšit své blízké můžete vánočním přáním osobně, prostřednictvím SMS nebo sociálních sítí. Jak na to? Stačí napsat krátký veršík a přidat k němu pár hezkých slov. Vánoční přání určitě v koutku duše potěší vaši rodinu, přátele nebo ty, se kterými nemůžete strávit vánoční svátky. Tak nezapomeňte a přejte i vy krásné Vánoce svým blízkým a připomeňte jim, že na ně myslíte.
Zdroj obrázků: https://www.pinterest.cz/
Také by vás mohlo zajímat:
Dva recepty na dokonalé vánoční cukroví
Dětem se při slově Vánoce vybaví rozsvícený vánoční stromek a kolem něj na svoje otevření čekající dárky. Nám dospělým se zase aktivují chuťové buňky a vybaví se nám tradiční vánoční cukroví. Máte recept na ty nejlepší vanilkové rohlíčky? Máme ho pro vás a k němu ještě jeden recept na úžasné zdravé slané keksy s ořechy.
Ozdobený vánoční stromeček se stal na přelomu 18. a 19. století neodmyslitelným a bezpochyby tím nejkrásnějším symbolem Vánoc. Od té doby nesmí chybět krásně ozdobený vánoční stromek v žádné domácnosti. Podle tradic …
Svátek adventu a adventní věnce
Wikipedie uvádí, že advent je první část liturgického roku římskokatolické církve vymezená 4 nedělemi před svátkem narození Ježíše Krista a období duchovní přípravy na Vánoce. Období vánočních svátků začíná …
5 tipů na skutečně udržitelné a ekologické Vánoce
Vánoce milujeme, ale každý, kdo je i jen trochu ekologicky zaměřený, nakonec podlehne depresi z neekologičnosti tohoto svátku. Je o plýtvání, odpadu a zbytečném zahlcování se zbytečnostmi, které vůbec nepotřebujeme. V redakci jsme se zamysleli, jak by naše Vánoce mohly být méně nešetrné k přírodě a více trvale udržitelné. Máme pro vás 5 tipů a slib, že my osobně se je pokusíme dodržet.