Co je Advent a kdy začíná?

Adventní věnec

Wikipedie uvádí, že Advent je první část liturgického roku římskokatolické církve vymezená 4 nedělemi před svátkem narození Ježíše Krista a období duchovní přípravy na Vánoce. Období vánočních svátků začíná prvním dnem Adventu a končí dnem Zjevení Páně. V každodenním životě se příprava na Vánoce začíná vytvořením adventního věnce, úklidem a zdobením bytu. 4 adventní svíčky znázorňují na adventním věnci symbolické odpočítávání do nejkrásnějších svátků v roce.

Co je Advent, co znamená Advent

Jako Advent označujeme období čtyř neděl před Štědrým Dnem, narozením Ježíše Krista. Advent je odvozen u latinského slova Adventus, což v překladu znamená příchod a odkazuje na příchod Mesiáše – narození Ježíše. Advent je významným obdobím zejména pro křesťany, kteří se v této době duchovně připravují na zahájení slavnostního, vánočního období.

Kdy začína advent?

Období adventu nezačíná každý rok ve stejných datech. Advent může zpravidla vyjít mezi 27. listopadem až 24. prosincem. Toto období vymezují, jak jsme již zmínili výše čtyři adventní neděle.

Historie Adventu

Začátky adventu sahají již do 4. století, kdy jsou první zmínky o tom, že se slavily adventní neděle. Adventní neděle však zpočátku nebyly čtyři, jak je tomu dnes, ale slavil se různý počet nedělí v rozmezí od dvou do šesti. Přesný počet adventních neděl v počtu čtyř, ustanovil až papež Řehoř Veliký v 7. století.

Každá ze čtyř adventních neděl má svůj liturgický význam. První adventní neděle vybízí k soustředěnosti, druh adventní neděle by se měla nést ve znamení pokání a třetí představuje radost. Poslední čtvrtá adventní neděle hovoří o událostech těsně před narozením Ježíše. Adventní období vrcholí předvečerem Vánoc.


Umělý vánoční stromek v květináči

Hitem posledních Vánoc se staly vánočně stromky v květináči a proto jsme se rozhodli že Vám nabídneme k prodeji umělý vánoční stromek v květináči který díky použití větviček s 3d jehličím vypadá jako živý vánoční stromeček.


Tradice Adventu

S adventem je spjato i několik tradic a zvyků, které se dodržují dodnes. Jaké to tedy jsou?

Barborky

Tento zvyk se pojí se svátkem svaté Barbory (4.12.), kdy se ze stromů řežou větvičky, které mohou do Vánoc vyrůst. Větvička která vyroste přinese rodině štěstí a svobodným dívkám vdej.

Tradice Barborky

Svatý Mikuláš

Do období adventu neodmyslitelně patří i svátek sv. Mikuláše (6.12.), který poslušným dětem přináší sladkosti a tím neposlušným brambory a uhlí. Tato tradice vznikla v 10. století v Německu a dodnes je, nejen mezi nejmenšími, velmi oblíbená. Podle zvyku chodí Mikuláš spolu s andělem a čertem.

Svátek sv. Mikuláše

Polibek pod jmelím

Jmelí má přinášet do rodiny štěstí a boží požehnání a podle keltské tradice také plodnost. U nás je známou tradicí zejména polibek pod jmelím, který má zaručit, že políbení se budou vzájemně milovat až do příštích Vánoc.

Polibek pod jmelím

Adventní kalendář

Tento předvánoční zvyk mají v oblibě hlavně děti, které si kalendářem zpříjemňují čekání na Vánoce. V kalendáři jsou z pravidla různé dobroty. Adventní kalendář pozůstává ze 24 políček a první se otvírá 1. prosince.

Adventní kalendář

Vánoční Betlém

I stavění Betlému patří k rozšířeným zvykům během adventu. Výroba Betlému je také skvělou aktivitou na dlouhé zimní večery, kdy si děti i dospělí procvičí svoji zručnost. Betlém lze vyrobit z papíru, dřeva, či různých jiných materiálů.

Vánoční Betlém

Adventní věnec

Adventní věnec má během období adventu na stole snad každý. Jedná se o nejtradičnější a nejvíce rozšířený zvyk, se kterým se pojí kousek historie.

Adventní věnec

Vánoční věnce

Nabízíme vám kvalitní vánoční věnce vhodné jako dekorace na stůl, na dveře, či na zavěšení kdekoliv na stěnu. Adventní Vánoční věnce jsou dostupné v různých moderních provedeních: zelené, bílé, zasněžené či s 3D jehličím, které jsou k nerozeznání od živých věnečků.


Adventní věnce

Ozdobený adventní věnec je snad nejtradičnějším symbolem Adventu. Adventní věnec se čtyřmi svícemi, které se postupně zapalují během čtyř adventních nedělí má svou historii.

Původní adventní věnec byl totiž vyroben ze dřeva a měl až 24 svíček. Vyrobil ho Johann Henrich Wichern, německý teolog, pedagog a sociální pracovník, pro děti které učil. Ty se ho neustále ptali, kdy budou Vánoce. Proto se rozhodl, že jim každý den na věnci zapálí jednu svíčku, a když budou všechny svíčky na věnci hořet, budou Vánoce. Děti si věnec vyzdobily větvičkami jehličnanů a barevnými stuhami. Kulatý tvar věnce měl symbolizovat věčnost a jeho zelená barva naděje.

Adventní věnec, jak jej známe dnes, má čtyři svíčky a měly by být barevně odlišeny. Tři svíčky by měly mít fialovou nebo modrou barvu, která symbolizuje uklidnění a pokání a jedna svíčka, symbolizující radost a štěstí, by měla být růžové barvy.

  • První adventní neděli se zapaluje první svíčka fialové nebo modré barvy, na památku proroků, kteří předpověděli narození Ježíše,
  • Druhý adventní neděli zapalujeme druhou fialovou nebo modrou svíčku, která představuje lásku a Ježíškovy jesličky,
  • Třetí adventní neděli bychom měli zapálit růžovou svíčku, jako symbol radosti, že už téměř končí půst
  • Čtvrtou adventní neděli se zapaluje poslední fialová svíčka, symbolizující mír a klid
    Je nepochybně krásné, když nezapomínáme na předvánoční tradice a přinášíme je do svých domovů. Tradiční adventní věnec si můžete jednoduše vyrobit i sami v dostatečném časovém předstihu, abyste byli na období adventu připraveni.

Chcete-li se při výrobě vašeho adventního věnce nechat inspirovat, podívejte se na 16 skvělých nápadů na dokonalý adventní věnec.

Zdroj obrázku: https://cz.pinterest.com/


Mohlo by vás zajímat:

TWINKLY – Moderní vánoční osvětlení na stromek 21. století

TWINKLY je inteligentní, revoluční LED osvětlení, které můžete jednoduše ovládat pomocí svého smartphonu. Na to, abyste si mohli díky světélkům na stromek užívat ty nejúžasnější …

Živý vánoční stromeček versus umělý stromek

Živý vánoční stromeček verzus umělý – který se vyplatí více?

Vánoční strom patří nezpochybnitelně k těm nejkrásnějším symbolům vánoc. Mnozí z vás řeší každoročně otázku, zda nenastala vhodná chvíle na …

Adventní věnec

16 skvělých nápadů na dokonalý adventní věnec

Adventní věnec už neodmyslitelně patří k symbolům předvánočního období. Jeho tradice sahá do devatenáctého století, kdy německý teolog Johann Heinrich Wichern založil školu …

Adventní kalendář

5 tipů na vlastnoručně vyrobený adventní kalendář

Samotným vánočním svátkům předchází období adventu, ke kterému neodmyslitelně patří nejen adventní věnec, ale také adventní kalendář. Z adventního kalendáře mají radost …

Přejít do obchodu