Živý vánoční stromeček verzus umělý – který se vyplatí více?

Živý vánoční stromeček versus umělý stromek

Vánoční strom patří nezpochybnitelně k těm nejkrásnějším symbolům vánoc. Mnozí z vás řeší každoročně otázku, zda nenastala vhodná chvíle na jeho obměnu. Pořídit si však živý vánoční stromeček, nebo naopak umělý? Který z nich je ekologičtější k přírodě? Který z nich je cenově dostupnější?

Na tyto a mnohé další otázky hledáte při rozhodování odpovědi. Abychom vám váš výběr usnadnili, přinášíme vám přehledné srovnání umělého a živého vánočního stromku.

Vůně Vánoc

Mnoho lidí sahá každoročně po živých vánočních stromcích zejména kvůli jejich vůni. Právě nezaměnitelná vůně jehličí, která dodá vašemu domovu vánoční atmosféru je jejich hlavní předností oproti umělým stromečkům. Na to, abyste svůj domov naplnili kouzelnou vůní Vánoc, vám však postačí pár živých větviček, které jednoduše vložíte do vázy.

Péče o stromečky

S živým vánočním stromkem však přichází i mnoho starostí. Řezané vánoční stromky mají na rozdíl od těch umělých velkou nevýhodu zejména v jejich častém opadávání jehličí. Aby živý vánoční stromek vypadal co nejdéle pěkně, je důležité jeho pravidelné zásobování vodou. Také musíte dbát na to, že živý stromeček musí být umístěn co nejdále od tepelného zdroje (radiátoru či krbu), aby nedošlo k včasnému seschnutí a opadu jehličí. Samozřejmě nesmíte také zapomenout, že k stromečku je třeba dokoupit i stojan na vánoční stromeček.

Pokud však nemáte na péči o stromek čas, vhodnou volbou je umělý vánoční stromek, který si žádnou péči nevyžaduje. Hlavní výhodou umělých vánočních stromků, je možnost jejich opakovaného použití.


Umělé vánoční stromky 3D

Umělé vánoční  stromky 3D jsou HIT posledních let. Použité 3D jehličí neopadává a je k nerozeznání od živého. Více než 15 exkluzivních druhů jen u nás. Každý náš 3D stromek nabízí prvotřídní vzhled, tvarovou a barevnou dokonalost…


Cena stromků

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že je umělý vánoční stromek finančně náročnější, jednorázovou investici do kvalitního umělého stromku ve skutečnosti ušetříte. Ceny umělých stromků se liší v závislosti na jejich kvalitě a provedení. Cena je vyšší zejména u moderních 3D stromků, které však vypadají velmi realisticky a díky jejich dokonalému zpracování je nerozeznáte od těch živých. Zatímco si za cca 5000 Kč víte pořídit kvalitní 3D stromeček, který vám bude sloužit mnoho let, do koupě pěkného živého stromku budete nuceni každoročně investovat minimálně 2000 Kč. Pokud totiž chcete opravdu pěkný, živý vánoční stromek, vězte, že to není levná záležitost.

Tvar a design stromků

Při umělém vánočním stromku se na rozdíl od toho živého nemusíte bát že bude vypadat nesouměrně nebo seschle. Právě dokonalý design a tvar je výsadou umělých vánočních stromů. Ty se totiž skládají z větviček, které si můžete sami vyformovat tak, aby se přizpůsobily prostoru ve vaší domácnosti. Stejně velkou předností umělých stromků oproti těm živým je jejich různobarevné provedení. Zda toužíte po klasickém zeleném nebo zasněženém bílém stromku, není to žádný problém. Vybrat si můžete dokonce i z netypických barevných variací stromků.

Povánoční likvidace stromků

Většina odpůrců umělých vánočních stromků se ohrazuje tím, že jsou vyrobeny z plastu, čímž znečišťují životní prostředí. Zapomínají však na to, že v dnešní době se již umělé vánoční stromky vyrábějí z recyklovatelných materiálů. Pokud vám tedy po dlouhých letech váš umělý vánoční stromek doslouží, můžete jednoduše všechny jeho části zlikvidovat recyklací.

Na rozdíl od umělého stromku, klasický řezaný vánoční stromek vydrží pouze jednu sezónu a je třeba se ho po Vánocích zbavit. Přestože je živý vánoční stromek kompostovatelný, případně se dá využít v papírenském průmyslu, jen velmi málo lidí si najde čas na takovou ekologickou likvidaci stromečku. Vhodnější volbou je proto spíše vánoční stromek v květináči, který můžete po skončení svátků přesunout na terasu, mezi ostatní jehličnaté stromy v květináči.

Kde koupit vánoční stromek?

Znáte to, koupě živého vánočního stromku je někdy boj s časem a to v předvánočním shonu platí ještě dvojnásob. Převozem desítky kilometrů, ale nikde nevíte najít dokonale souměrný stromeček vhodný do vašeho obývacího pokoje. Tomuto shonu lze však v dnešní moderní době jednoduše předejít. Dokonalý vánoční stromek si můžete objednat z pohodlí vašeho domova z naší webové stránky svetstromku.cz a už o dva dny vám ho doručí kurýr přímo k vám domů.


Mohly by vás také zajímat články:

Jak ozdobit vánoční stromeček

Jak ozdobit vánoční stromeček? Trendy pro rok 2020

Jaké jsou trendy ve výzdobě vánočního stromku? Jak letos ozdobit vánoční stromeček? Přinášíme vám zajímavé inspirace a trendy pro rok 2020 přímo od našich zákaznic, díky kterým poznáte ty nejoblíbenější barevné variace…

Moderní vánoční ozdoby

Moderní vánoční ozdoby na stromeček – top 10 trendů

I když většina lidí začíná řešit vánoční ozdoby na stromeček až v předvánočním adventním období, vánoční trendy jsou určeny již dlouhé měsíce před tím. Výrobci a prodejci vánočních dekoraci na stromeček představují nejnovější hity…

Ozdobené vánoční stromky

Vánoční stromky ozdobené našimi zákazníky

Abychom Vám to usnadnili na Vánoce, tak jsme si připravili pro Vás trošku vánoční inspirace od našich zákaznic jako podle nich mají vypadat nejkrásnější vánočně stromky…

Umělý vánoční stromek je ekologičtější rozhodnutí

Kupujeme umělý vánoční stromek, který si každým rokem ozdobíme jinak, nebo každým rokem očekáváme, aby pro naše potěšení pokáceli živý strom? 

Přejít do obchodu