Tradiční vánoční jídlo a vánoční cukroví na štědrovečerním stole

vánoční jídla v Česku

Štědrá večeře je tradičním zvykem 24. prosince, večer před příchodem Ježíše Krista. Během tohoto dne dodržuje většina věřících přísný půst se střídmým stravováním a bez masitých pokrmů. Slavnostní štědrá večeře obsauje vánoční pokrmy, které se mohou v různých regionech Čech lišit stejně jako vánoční zvyky. My vám představíme tradiční vánoční pokrmy, která na štědrovečerním stole nesmí chybět.

Staročeská vánoční jídla

Vánoční recepty se od těch dnešních v minulosti značně lišili. Naši předkové si nepochutnávali na kaprovi s bramborovým salátem, nebo na štědrovečerním stole byste našli houby, jáhly, zelí, které sloužilo na ochrnu před zimnicí, knedlík a také hrách. V minulosti obsahovala štědrovečerní večeře až devět chodů, protože pro naše předky mělo číslo devět magický význam.

Tradiční vánoční jídlo podávané v bohatých českých rodinách představovalo pečené šneky. Tohle vánoční jídlo se po válce téměř vytratilo.

V oblati Krkonoš bylo tradiční vánoční jídlo hubník či hubovec. Tohle vánoční jídlo sa skáda z kousky nakrájené žemle, které se máčejí ve vajíčkach rozmíchaých s mlékem a rozpuštěným máslem. To téhle směsi se přidávají houby, sůl, pepř, česnek, majoránka, strouhanka a vše se dá upéct do trouby ve vymašteném pekáči.

Vánoční hrachová polévka vypadala také jinak, než ji známe dnes. Kdysi se na talíř nalila neběračka slaného hrachu i s vodou ve které sa vařil a také naběračka sladkého vývaru ze sušených jablek i z jabkami.

Vánoční pokrmy v Čechách dnes

Přestože se už dnes nemusíme při přípravě vánoční večeře držet pouze potravin, které jsou dostupné v našem regionu, vánoční jídla jsou do velké míry ovlivněna minulostí.

Kapr a vánoční bramborový salát

Mezi typické dnešní vánoční recepty patří smažený kapr s bramborovým salátem. Kapr se smaží většinou v trojobalu a salát sestává z pučených brambor, vařeného vajíčka, hrášku, mrkve, okurek, majonézy a okurkové šťávy. Ti, co nemají rádi kapra, večeří buď lososa nebo filé a v některých rodinách dokonce  smažený řízek.

Vánoční hrachová polévka, nebo rybí polévka

Rybí polévka se dělá z hlavy kapra, mlíčí, jiker a kořenové zeleniny. Podává se s opečeným pečivem a obvykle také bývá součástí štědrovečerní večeře. Ne každý však rybí polévku má v oblibě a proto mnohé rodiny během vánoc vaří hrachovou polévku. Na tuhle polévku potřebujeme zelený či žlutý loupaný hrách, česnek, smetanu ke šlehání a plátky anglické slaniny.

hrachová polévka

Extra široké vánoční stromky

Pokud máte ve svém domově či firmě větší prostor a chcete aby váš vánoční stromek vynikl, určitě by jde neměli prohlédnout naši ponuku extra širokých stromků. Tyto stromky jsou od těch klasických širší o 15-20cm a dokonale vyplní volný prostor v jakékoliv místnosti. Široký vánoční stromek působí hustěji a mohutněji a díky velkému počtu 3D větviček má dokonalý realistický vzhled. Jenom u nás najdete více druhů těchto exkluzivních, extra širokých vánočních stromků.


Vánoční cukroví a vánoční perníčky

Na vánočním stole nesmí chybět také nejlepší vánoční cukroví. Existuje spůsta druhů, tradiční vánoční cukroví, bezlepkové vánoční cukroví, zdravé vánoční cukroví, vánoční cukroví nepečené, nebo strojkove vánoční cukroví. Existuje nespočet receptů na vánoční cukroví, od tradičných receptů na babiččino vánoční cukrový po moderní moučníky a mnohé hospodyně ho začínají péct již několik týdnů před vánocemi. Prvním cukrovým, které začíná před Vánocemi péct, bývají tradičně vánoční perníčky.

vánoční cukroví perníčky

Nadělali jsme vám chutě? Vánoce jsou už za rohem a brzy si i vy pochutnáte na těchto skvělých vánočních pokrmech, které všichni tak milujeme.

Zdroj obrázků: https://www.pinterest.cz/


Také by vás mohlo zajímat:

Dřevěné vánoční stromky

10 tipů na netradiční , dřevěný vánoční stromek

I vás už omrzel tradiční vánoční stromeček, ale nevíte místo něj najít vhodnou alternativu? Máme pro vás skvělý tip. S dřevěným vánočním stromkem svůj domov zaručeně zútulníte a oživíte. Přinášíme vám 10 inspirativních tipů, jak si takový stromek vyrobit. Stačí pouze dávka kreativity a šikovnosti

Adventní kalendář

5 tipů na vlastnoručně vyrobený adventní kalendář

Samotným vánočním svátkům předchází období adventu, ke kterému neodmyslitelně patří nejen adventní věnec, ale také adventní kalendář. Z adventního kalendáře mají radost zejména nejmladší členové rodiny, kteří se každý den nemohou dočkat, jaké překvapení si v kalendáři najdou.

Adventní věnec

16 skvělých nápadů na dokonalý adventní věnec

Adventní věnec už neodmyslitelně patří k symbolům předvánočního období. Jeho tradice sahá do devatenáctého století, kdy německý teolog Johann Heinrich Wichern založil školu pro chudé děti a prostřednictvím postupného zapalování svíček na věnci v předvánočním období odpovídal dětem na otázku „Kdy už budou Vánoce?“.

Vánoční omalovánky, nejen pro děti

Blíží se čas Vánoc a vy nevíte jak zabavit svoje ratolesti? Nabízíme vám tematické vánoční omalovánky ke stažení, u kterých se mohou kreativně realizovat nejen vaše děti, ale i vy.

Přejít do obchodu