Mnoho lidí se rozhoduje, zda si pořídí živý nebo umělý vánoční stromeček. Jak dlouho vydrží živý vánoční stromek? Toto je jedna z nejčastějších otázek, kterou si kladou lidé před výběrem vánočního stromku. Prozradíme vám, jak o živý vánoční stromeček správně pečovat, aby vám vydržel co nejdéle. Nikdo přece nechce trávit Vánoce u seschlého vánočního „koště“.
Jak si vybrat živý vánoční stromeček
Při koupi živého vánočního stromku musíte být velmi ostražití. Pokud chcete, aby vám váš stromek vydržel pěkný co nejdelší dobu, sáhnout byste měli určitě po borovici, která vydrží z jehličnanů nejdéle. O něco kratší vydrží jedlička a nejkratší trvanlivost má smrk. Smrky ztrácejí totiž ve vytopených prostorách jehličí mnohem rychleji než ostatní dva zmíněné druhy.
Už při samotném nákupu stromku je třeba si dát pozor na stav stromku. Vybírat byste si měli stromky, které nejsou vyříznuty dlouho. Jehličí by mělo mít jasnou barvu a po potáhnutí nesmí zůstávat v ruce. Stejně záleží i na váze stromku. Čím je stromek těžší, tím je čerstvější. Je to zejména proto, že čerstvý stromek je ještě plný vody. Klidně si proto při výběru stromku nechte stromek rozbalit.
Živý vánoční stromek péče
Pokud jste se rozhodli pořídit si živý vánoční stromeček, musíte počítat s tím, že jej nemůžete ozdobovat už začátkem nebo v půlce prosince. Živý vánoční stromek je velmi citlivý na teplo, proto se doporučuje, abyste jej umístili do vytápěného prostoru až těsně před Vánocemi.
Když si přineseme vánoční stromeček živý domů, je dobré jej skladovat pouze v jemně vytápěné místnosti, například ve sklepě, garáži nebo v předsíni, rozbalit jej a seříznout mu kmen zhruba o 2cm. A následně jej vložit do nádoby nebo si pořídit stojan na živý vánoční stromek s vodou, kterou mu budete pravidelně doplňovat.
Kdy zdobit živý vánoční stromeček
Do plně vytápěné místnosti jej můžete živý stromek přesunout, jak jsme již zmínili výše, až těsně před Vánocemi. I při tom se však musíte držet jistých pravidel. K živému vánočnímu stromku si musíte samozřejmě pořídit stojan na živý vánoční stromek se zásobníkem na vodu a stromek umístit mimo tepelný zdroj (radiátor či krb), aby nedošlo k včasnému seschnutí jehličí. Zdobení živého vánočního stromku se doporučuje až těsně před Vánocemi.
Kdy vánoční stromeček živý odzdobit a kam ho vyhodit?
Zpravidla se vánoční stromky odzdobují po Tří králích, 6.1.. Při pravidelné péči, popsané výše, by měl stromek do tohoto data vydržet v poměrně dobrém stavu. Samozřejmě, může se také stát, že stromek vám uschne dříve a zvěšování vánoční výzdoby budete muset přesunout na dřívější termín. A jak se seschlého, živého vánočního stromku zbavit? Nejideálnějším řešením je dát stromek do kompostu. Bohužel realita je však taková, že použité vánoční stromky končí odhozené u kontejnerů.
Živý vánoční stromek v květináči
Skvělou volbou pro ty, kteří chtějí živý vánoční stromeček a bojí se že jim seschne, je živý vánoční stromek v květináči, který vám může zkrášlovat příbytek celoročně. Malý živý vánoční stromeček v květináči můžete také po Vánocích přesunout na terasu nebo na dvůr. Jak se o živý vánoční stromeček v květináči správně starat se dozvíte v článku: Jak pečovat o živý vánoční stromek v květináči.
Extra široké vánoční stromky
Pokud máte ve svém domově či firmě větší prostor a chcete aby váš vánoční stromek vynikl, určitě by jde neměli prohlédnout naši ponuku extra širokých stromků. Tyto stromky jsou od těch klasických širší o 15-20cm a dokonale vyplní volný prostor v jakékoliv místnosti. Široký vánoční stromek působí hustěji a mohutněji a díky velkému počtu 3D větviček má dokonalý realistický vzhled. Jenom u nás najdete více druhů těchto exkluzivních, extra širokých vánočních stromků.
Umělý vánoční stromek jako živý – trvanlivá náhrada živého vánočního stromku
Živý je živý! Nicméně, současní výrobci umělých vánočních stromků už vyrábějí stromky, které od těch živých nerozeznáte. Řeč je o 3D a FULL 3D umělých vánočních stromcích, které jsou doslova věrnou kopií těch živých. Vyráběny jsou techniky odlitků živých větviček z kvalitních PE materiálů, což zaručuje jejich dokonalou imitaci. Navíc s nimi není žádná starost. Stromeček si můžete rozložit a ozdobit kdykoli, aniž byste se báli, že vám uschne a opadá. Po Vánocích jej rovněž stejně jednoduše poskládáte zpět do krabice, kde bude čekat na následující svátky. Jedinou chybu, kterou takový vánoční stromek má, je chybějící vůně jehličí. Tento problém však umíte snadno vyřešit tak, že si vložíte do vázičky pár větviček živého jehličnanu. Umělé vánoční stromky mohou například vypadat i takto.
Zdroj obrázků: https://www.pinterest.cz/
Také by vás mohlo zajímat:
Jak ozdobit vánoční stromeček? Trendy pro tento rok
Jaké jsou trendy ve výzdobě vánočního stromku? Jak letos ozdobit vánoční stromeček? Přinášíme vám zajímavé inspirace a trendy pro rok 2022 přímo od našich zákaznic, díky kterým poznáte ty nejoblíbenější barevné variace vánoční výzdoby.
5 výhod umělých stromků, které vás navždy přesvědčí
Umělý vánočný stromek, nebo raději živý? Pokud si i vy každoročně kladete stejnou otázku a nemůžete se rozhodnout, jaký typ vánočního stromku si pořídit, pojďte se …
Klasický, zasněžený nebo 3D: Jak si vybrat vánoční stromek vašich snů
Rozhodli jste se pro koupi umělého vánočního stromku, ale nevíte, jak si vybrat ten správný? My vám přiblížíme benefity jednotlivých typů umělých vánočních stromků, poukážeme na rozdíly …
Živý vánoční stromeček verzus umělý – který se vyplatí více?
Vánoční strom patří nezpochybnitelně k těm nejkrásnějším symbolům vánoc. Mnozí z vás řeší každoročně otázku, zda nenastala vhodná chvíle na jeho obměnu. Pořídit si však živý vánoční stromeček, nebo naopak umělý? Který z nich je ekologičtější k přírodě? Který z nich je cenově dostupnější?