Vánoce milujeme, ale každý, kdo je i jen trochu ekologicky zaměřený, nakonec podlehne depresi z neekologičnosti tohoto svátku. Je o plýtvání, odpadu a zbytečném zahlcování se zbytečnostmi, které vůbec nepotřebujeme. V redakci jsme se zamysleli, jak by naše Vánoce mohly být méně nešetrné k přírodě a více trvale udržitelné. Máme pro vás 5 tipů a slib, že my osobně se je pokusíme dodržet.
1. Kupte si stromek, který vám vydrží desítky roků
Co je ekologičtější? Umělý, nebo živý vánoční stromek? Možná si říkáte, že určitě ten živý. Pěstuje se vlastně jako polní plodina, takže lesy nedrancujeme. Po Vánocích se naštípe a hodí do kompostu. Nebo nás zahřeje v krbu. Ale je to skutečně tak?
Stromky při pěstování zabírají půdu, která by mohla sloužit pro pěstování potravin. Při jejich pěstování se používají pesticidy, aby se odstranil plevel, ale i pro jejich růst a ochranu proti škůdcům. Ty nejkrásnější stromky také nevypěstujete bez zavlažování. Tento proces přitom trvá 5 až 7 let. Stromky se k nám navíc dovážejí kamiony z velké dálky, což je další uhlíková stopa, kterou po sobě stromek zanechá. Stále vám připadají méně ekologické ty plastové?
Umělé stromky se vyrábějí často už z recyklovaného plastu a dají se také po skončení životnosti recyklovat. Navíc vám vydrží i po celý život. Osobně mám doma 30 let starý umělý vánoční stromek. Stále je krásný a stále ho používáme. Když si tedy koupíte kvalitní a nadčasový umělý vánoční stromek, určitě se chováte dostatečně ekologicky. Vsaďte na 3D stromek nebo full 3D stromek. Ten bude krásný i za 20 let.
Full 3D vánoční stromek
Full 3D vánoční stromky (100% 3D) jsou tvořeny výhradně 3D jehličím a tak dokonale imitují živý stromeček. 100% 3D vánoční stromek představuje to nejluxusnější a nejmodernější co trh nabízí. Větvičky s 3D měkkým jehličím jsou vyráběny z nejkvalitnějších PE (polyethylen) materiálů za pomoci nejnovějších technologií…
2. Vytáhněte ozdoby po babičce, nebo si je vyrobte
Mnozí z nás každoročně podléháme potřebě nakupovat stále nové vánoční ozdoby. Nedělejte to. Vytáhněte ty po babičce, vždyť retro je tento rok na stromku v módě. Kdo má doma děti, má ještě jednu možnost. Vytvořit ozdoby s dětmi. Vlastně je tvoříme celý rok. Jednou skládáme mozaiky ze zažehlovacích korálků, jindy tvoříme krásné figurky z kartonu, ozdoby z filcu nebo z moosgummi. Využijte je jako ozdoby na stromek. Největší radost z takto ozdobeného stromku budou mít děti a budou na svoje dílka náležitě pyšné. S tímto krásným stromkem se stanete i hvězdou Instagramu. S tím z komerčně koupených ozdob budete jen dalšími z milionů.
3. Zabalte dárky ekologicky
Obrovskou zátěží pro životní prostředí je balicí papír, všemožné stuhy a jmenovky. Představte si, že když každý v Česku dostane jen 3 dárky, tak je to 31,5 milionů obalů na jedno použití. Dělejte to jinak. Výhodné je dárek balit do tašek, které se dají používat opakovaně. Pokud už balíte dárky samostatně, snažte se používat papír, který se dá skutečně recyklovat. Raději se naučte triky s origami a zdobte dárky takto než používat různé umělé stuhy a stužky. A naučte se balit bez lepicí pásky. Chce to jen trochu zručnosti a trénink. Ještě ideálnější je dárky nebalit. A proč ne! Nebo zavést pro každého člena rodiny jednu trvanlivou tašku nebo velkou krabici a každý rok mu dát všechny jeho dárky do ní. Takto poslouží i proutěné koše a košíky.
4. Méně pod stromkem může být víc
Nepřehánějte to s dárky. Je dokázané, že například našim dětem zahlcení hračkami, a tedy i dárky, škodí. Dělá je nepozornými i nezdravě materialisticky zaměřenými. Jednoduše uberte na množství a nakupujte jen rozumné dárky.
Jako dospělí se dohodněte, že si dárky nebudete dávat vůbec, nebo maximálně jeden kus. Zajímavé jsou také dohody typu, že si dáte jeden dárek a ten nesmí být dražší než za 250 korun. Když se obdarováváte vzájemně ve větší rodině, dohodněte se na pravidlu, že dárky nekupujete, ale dáváte to, co už doma máte a třeba to nepotřebujete. Můžete si také věnovat elektronickou knihu, kvůli které nebudete muset kupovat novou knihovnu, protože ta stará vám začne být malá. Nebo si věnujte prostě užitečné dárky, jako je permanentka do divadla či vstupenka na letní hudební festival.
5. Stůl se nemusí prohýbat ani na Vánoce
Obrovského plýtvání se dopouštíme, i pokud jde o štědrovečerní stůl, ale i vaření a pečení přes vánoční svátky obecně. Ruku na srdce, kolik toho nakonec vyhodíte? A kolik vás to stojí výčitek svědomí, že jste se zase neovládli a jedli… a přibírali… Přistupte k Vánocům s rozumem, aj pokud jde o všechny ty dobroty. Nemusíte dělat 10 chodů, stačí tři. Nemusíte péct dvanáctkrát. Stačí tři oblíbené dezerty. Můžete jít ještě dál a připravit si vegetariánské, či dokonce veganské Vánoce. To je ale na každém z nás, jak daleko chceme zajít a co si můžete dovolit i vzhledem ke členům rodiny.
Každá maličkost se počítá
Nezáleží na tom, zda dokážete splnit všechny body našeho seznamu, nebo jen jeden z nich. Počítá se i ten. Třeba se vám další Vánoce podaří pokročit ještě o další krůček. Nejde však jen o ekologii. Bylo by krásné vrátit Vánocům jejich původní smysl a tento úžasný rodinný svátek odkomercionalizovat. Pokuste se o to! Nevymlouvejte se, že máte děti a ty to vidí jinak. Vždyť jejich vytoužený dárek jim můžete dát kdykoliv jindy a Vánocům vrátit lásku, o které jsou především.
Zdroj obrázků: www.cz.pinterest.com
Mohlo by vás zajímat:
Kdy je ten správný čas na koupi vánočního stromku?
aké vy patříte k lidem, kteří nechávají koupi vánočního stromku na poslední chvíli? Nebo naopak, řešíte pořízení vánočního stromku v dostatečném časovém předstihu? Pokud patříte k první skupině, vězte, že pokud chcete mít skutečně pěkný vánoční stromek, je potřebné se po něm poohlédnout mnohem dříve, než si myslíte…
Klasický, zasněžený nebo 3D: Jak si vybrat vánoční stromek vašich snů
Rozhodli jste se pro koupi umělého vánočního stromku, ale nevíte, jak si vybrat ten správný? My vám přiblížíme benefity jednotlivých typů umělých vánočních stromků, poukážeme na rozdíly mezi nimi a představíme nejoblíbenější modely…
Živý vánoční stromeček verzus umělý – který se vyplatí více?
Vánoční strom patří nezpochybnitelně k těm nejkrásnějším symbolům vánoc. Mnozí z vás řeší každoročně otázku, zda nenastala vhodná chvíle na jeho obměnu. Pořídit si však živý vánoční stromeček, nebo naopak umělý? Který z nich je ekologičtější k přírodě? Který z nich je cenově dostupnější?
Umělý vánoční stromek je ekologičtější rozhodnutí
Kupujeme umělý vánoční stromek, který si každým rokem ozdobíme jinak, nebo každým rokem očekáváme, aby pro naše potěšení pokáceli živý strom?