Zvažujete letos pořízení umělého vánočního stromku? V tom případě byste se měli po vhodném stromku poohlédnout s dostatečným časovým předstihem. V opačném případě se totiž může snadno stát, že zůstanete tyto Vánoce bez stromku.
Problémy s dodávkami zboží jsme zaznamenali již minulou sezónu, přičemž ji do značné míry zapříčinila koronakrize a také této situaci nepomohla ani zaseknutá nákladní loď v Suezském průplavu. Nejeden prodejce doufal, že následující rok bude lepší, nicméně vše nasvědčuje tomu, že problémy s doručováním zboží budou přetrvávat.
Koronakríza
Hlavním faktorem, který spustil problém s dodávkami zboží byla, ne překvapivě, koronakrize. Přestože prodejci umělých vánočních stromků nemusí zboží objednávat přímo z Číny, 99 % evropských i inokrajních výrobců objednává jednotlivé komponenty pro výrobu stromků právě z této země. A jelikož víme, že v Číně neberou koronakrizi skutečně na lehkou váhu, určitě nás nepřekvapí, že velké fabriky jsou schopny zavřít, na základě jednoho či dvou nakažených zaměstnanců i na dva týdny.
Stejný problém nastává iv čínských lodních přístavech, z kudy zboží odchází do Evropy ve velkých kontejnerech. Jen pro představu, denně odejde z největšího čínského přístavu i 121 000 kontejnerů se zbožím. Když bude přístav zavřený dva týdny, 169 400 kontejnerů bude neodpluto a kontejnery se zbožím se začnou kopit. A tady nastává boj, boj o místa na nákladních lodích. Každý podnikatel chce mít své zboží “doma” co nejdříve a činí možné i nemožné, aby se kontejner z jeho zbožím dostal na moře, protože si je vědomi toho, že od nalodění trvá cesta do Evropy cca 30 dní.
Tímto rapidně roste hodnota kontejnerů a cesta zboží se markantně prodraží. Pro srovnání, pokud jste za velký nákladní kontejner zaplatili v roce 2020 kolem 2000 dolarů, v roce 2021 se cena jednoho takového kontejneru vyšplhala až na neuvěřitelných 17000 dolarů. To samozřejmě evropští výrobci stromků museli promítnout do ceny, za kterou stromky prodávají dál. Takovýmto způsobem jsou samozřejmě nuceni zvyšovat ceny i samotní, koneční, maloobchodní prodejci, což netěší jednak je a ani zákazníky.
Nedostatek výrobních materiálů
S koronakrizí rovněž souvisí i nedostatek výrobních materiálů. Momentálně je jedním z hlavních problémů nepoměr mezi nabídkou a poptávkou. Výrobci nemají z čeho vyrábět zboží, v našem případě komponenty pro umělé vánoční stromky, protože jim chybí samotný materiál pro jejich výrobu. Proto jim nezbývá nic jiného než čekat, posouvat termíny, a zvyšovat ceny z důvodu zvýšených nákladů, které jim vznikají.
Vysoké ceny lodní dopravy
Bohužel vše nasvědčuje tomu, že situace s vysokými cenami dopravy tak snadno nepomine. Jak hlásí nejnovější Čína, opět zaznamenala větší centra nákazy koronavirem a opět přistupují k zavírání továren a měst.
Jak by toho nebylo málo, aktuální konflikt a sankce mezi Ruskem a Evropou zvedl cenu ropy, což se rovněž promítne do ceny dopravy.
Možná se vám na jazyk klade otázka, proč evropské firmy nevyužívají k přepravě z Číny ve větší míře vlakovou dopravu. Bohužel i tato přeprava je z důvodu aktuálního válečného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem problémová.
To s čím ani nepočítáme
Zmínili jsme koronakrizi, zavřené fabriky či přístavy, nedostatek výrobních materiálů, jakož i různé důvody nárůstu přepravních nákladů. Co jsme ale nezmínili, je dalších nespočet scénářů, které se mohou během 30 denní plavby zboží stát. Skvělým příkladem toho, je loňská zaseknutá nákladní loď v Suezském průplavu. Kdo by byl čekal, že zaseknutou loď nebudou moci několik týdnů odstranit? Nejde však jen o zaseknuté lodě. Nákladní lodě zažívají na moři často silné bouře, během kterých se může stát, že kontejnery se zbožím skončí v útrobách moře. Odhaduje se, že ročně skončí na dně oceánů a moří až 10 000 kontejnerů. Docela dost, že?
Dalším scénářem, který stojí za zmínku jsou piráti. Dobře organizované, ozbrojené skupiny, které přepadávají nákladní lodě a v posledních letech jejich počet stále stoupá.
Inflace
Každoročně jsme svědky zvyšujících se cen zboží, všeho druhu. Bohužel, dotýká se to i umělých vánočních stromků. Výrobci nám zvedají ceny, za které zboží nakupujeme, protože oni jsou nuceni platit víc za materiál, výrobní komponenty, přepravu i energie. Je to doslova “Začarovaný kruh”.
Letos by se mě inflace vyšplhala na 14,2%, což bohužel pocítí při běžném životě každý.
Myslíme si však, že pokud si chcete pořídit kvalitní, umělý vánoční stromeček, který vám bude sloužit desítky let, raději tuto koupi neodkládejte.
Ekonomičtí analytici totiž předpokládají další růst inflace. Z tohoto důvodu se už zřejmě nevyplatí čekat a říkat si – ,,Příští rok to bude levnější”.
Z důvodu nepříznivých zkušeností se zpožděním zboží minulý rok jsme letos vytvářeli objednávky u našich výrobců v dostatečném časovém předstihu, abychom měli zboží v začátku nové vánoční sezóny 2022 již v našem skladu. Pokud nechcete být během Vánoc bez stromku, zkuste se po něm poohlédnout o něco dříve, možná i na největším e-shopu s vánočními stromky v Čechách: svetstromku.cz.
Zdroj obrázků: pinterest.com
Také by vás mohlo zajímat:
Umělý vánoční stromek je ekologičtější rozhodnutí
Kupujeme umělý vánoční stromek, který si každým rokem ozdobíme jinak, nebo každým rokem očekáváme, aby pro naše potěšení pokáceli živý strom?
Jak na vánoční stromek, který s vámi přežije dekády?
Nechcete každý rok kupovat nový vánoční stromek? My vám poradíme, jak postupovat při výběru kvalitního vánočního stromku, jak se o něj správně starat …
Živý vánoční stromeček verzus umělý – který se vyplatí více?
Vánoční strom patří nezpochybnitelně k těm nejkrásnějším symbolům vánoc. Mnozí z vás řeší každoročně otázku, zda nenastala vhodná chvíle na …
Ozdobený vánoční stromeček se stal na přelomu 18. a 19. století neodmyslitelným a bezpochyby tím nejkrásnějším symbolem vánoc. Od té doby nesmí chybět krásně ozdobený vánoční stromek v žádné domácnosti. Podle tradic …