Vánoční koledy: Odkud se vzala tato tradice?

vánoční koledy

Vánoční koledy nepochybně patří k těm nejkrásnějším vánočním tradicím. Jak je to však s jejich historií? Kdy vznikla vánoční koleda a jak se stala tradicí, která nám dotváří celkovou vánoční atmosféru se dozvíte v našem článku. Rovněž vám přinášime nejoblíbenejší české vánoční koledy, bez kterých si Vánoce neumíme představit.

Vánoční koledy a jejich historie

Koledy jako takové mají velmi dávnou historii, i když nemluvíme o koledách, jaké známe dnes. O prvních koledách byly zmínky v Římské říši, kdy se koledy zpívaly jako oslavné písně při oslavách nového roku, zvané latinským slovem calendae. Stejně se však koledy spojují is pohanskou tradicí starých Slovanů, kteří slavili boha Koljadu, a tyto oslavné písně zpívaly celé rodiny na slavnost zimního slunovratu. Koledy v tomto období neměly žádný křesťanský charakter, jak jsme na to zvyklí dnes.

Koledy začaly být spojeny s křesťanstvím až v období středověku, kdy byly za koledy považovány písně s motivem narození Ježíše Krista. Historie tradiční církevní koledy, jak ji známe dnes, sahá podle legendy do 13. století a za jejího tvůrce byl považován sv. František z Assisi.

Do Anglie se vánoční koledy v jejich jazyce poprvé dostaly v roce 1426, díky knězi Shropshire, Johnu Awdlayovi. Tak vzniklo 25 koled v anglickém jazyce, které byly zpívány skupinami osadníků od domu k domu. Právě zde pramení i zvyk, který se později rozšířil do jiných zemí, kdy chodí děti v období Vánoc koledovat po sousedních domech, očekávajíc výslužku v podobě sladkostí či koláčů.

Vánoční koledy pro děti i dospělé dnes

Mnoho melodií vánočních koled je známo po celém světě a jejich texty jsou přeloženy do jazyka dané země. Vánoční koleda může mít lidový charakter, kdy jde o písně, které se tradují z pokolení na pokolení, nebo se může jednat o umělé koledy, které byly zkomponovány konkrétním autorem.

Dnes se vánoční písně a koledy spojují prioritně s křesťanskou vírou, ačkoli původně neměly křesťanský charakter. Často se také může stát, že neumíme identifikovat rozdíl mezi vánoční písní a vánoční koledou. Nejedná se totiž o totéž. Vánoční koleda je druh vánoční písně, která se váže výhradně ke svátku narození Ježíše Krista. Na rozdíl od toho, vánoční písničky jsou koncipovány na širší období celých Vánoc.

Zvyk koledování, od domu k domu, se dnes už poměrně vytrácí. Ve městech zanikl už téměř úplně a na setkat se s ním můžeme jedině v menších vesnicích. Koledy dnes zůstaly zpívané či pouštěné víceméně pouze v rodinném kruhu. A jaké jsou ty nejoblíbenější a nejkrásnější vánoční koledy v Česku?


Vánoční osvětlení na stromeček

Neodmyslitelnou součástí Vánoc je vánoční osvětlení na stromeček. V současné době je nejprodávanější LED osvětlení na stromeček díky své životnosti, efektivnosti a úspoře nákladů na elektřinu. Letos vám přinášíme absolutní NOVINKU sezóny 2021 – smart osvětlení  na stromeček TWINKLY. Toto LED osvětlení dokážete ovládat pomocí smartphonu a přepínat si mezi více než 20 dech beroucími efekty. Zajímavou funkcí tohoto smart osvětlení na stromeček je také vytvoření vlastních efektů, díky kterým bude váš stromek jedinečný.


Nejoblíbenejší vánoční koledy seznam:

Tichá noc

Narodil se Kristus Pán

Dej Bůh štěstí tomu domu

Štěstí, zdraví, pokoj svatý

Pásli ovce Valaši

Kromě toho, že si můžete vánoční koledy každoročně zpívat, nebo hrát vánoční koledy na klavír, či jiný hudební nástroj, umíte si jednoduše stáhnout vánoční koledy mp3 nebo si pustit vánoční koledy na youtube. Dnes už snadno naleznete všechny nejkrásnější vánoční koledy online a mnohé stránky nabízejí vánoční koledy ke stažení.

Zdroj obrázků: https://www.pinterest.cz/


Také by vás mohlo zajímat:

Vánoční výzdoba

Nezmeškejte žhavé trendy ve vánoční výzdobě!

Dá se říct, že Vánoce jsou už co nevidět za rohem. Svátky klidu, radosti a rodiny. Jak však vyčnět z davu a být trendy i během Vánoc? Abychom vám to co nejvíc ulehčili, přinášíme vám tipy na žhavé trendy ve vánoční výzdobě!

TWINKLY – Moderní vánoční osvětlení na stromeček 21. století

TWINKLY je inteligentní, revoluční LED vánoční osvětlení na stromeček, které můžete jednoduše ovládat pomocí svého smartphonu. Na to, abyste si mohli díky světélkům na stromek užívat ty nejúžasnější barevné kombinace a dokonalou světelnou show, si stačí jen zapnout bluetooth a připojit svůj smartphone ke smart adaptéru přes bezplatnou mobilní aplikaci Twinkly.  Dech beroucí světelné hry zaručeně přinesou radost celé vaší rodině.

Dřevěné vánoční stromky

10 tipů na netradiční , dřevěný vánoční stromek

I vás už omrzel tradiční vánoční stromeček, ale nevíte místo něj najít vhodnou alternativu? Máme pro vás skvělý tip. S dřevěným vánočním stromkem svůj domov zaručeně zútulníte a oživíte. Přinášíme vám 10 inspirativních tipů, jak si takový stromek vyrobit. Stačí pouze dávka kreativity a šikovnosti.

IN a OUT ozdoby na stromek

Vánoce 2021: Co bude v módě a co už je dávno passé?

Jak vyzdobit vánoční stromek tak, aby kráčel s dobou? Pokud jste už i vy začali přemýšlet nad tím, jaké ozdoby letos použít na váš vánoční stromek, aby byl stylový a pěkný, přinášíme vám několik typů na trendy a moderní vánoční výzdobu.

Přejít do obchodu
Oslavte s námi začátek léta
slevou 15% na všechno zboží skladem. Platí do 30. června.
x