Vánoční jídla ve světě

vánoční jídla ve světě

Když se řekne Štědrá večeře, hned si představíme smaženého kapra s majonézovým salátem. Vánoční jídla se však v různých zemích liší a štědrovečerní menu je v jiných regionech diametrálně odlišné. Vánoční jídla ve světě se liší zejména z geografických a historických důvodů. Podívejme se společně na to, čím by nás v různých zemích světa u štědrovečerního stolu pohostili. Kapr se salátem by to rozhodně nebyl!

Štědrá večeře v Austrálii

Naši protinožci si během Štědré večeře rádi pochutnají na plodech moře. Tradičně jsou podávány grilované krevety s barbecue omáčkou, ale také tradiční vánoční šunka se sladkou jablečnou a brusinkovou omáčkou. Známým australským vánočním dezertem je White Christmas. Můžeme si ho představit jako sladkost připomínající náš turecký med, prošpikovanou sušeným ovocem, kousky kokosu a cereáliemi. V Austrálii se také můžete setkat s vánočním anglickým pudinkem.

austrálie vánoční večeře

Vánoční jídla v Anglii

V Anglii je tradičním vánočním pokrmem již zmiňovaný vánoční pudink. Ten je doplněn o sušené ovoce, ořechy, koření, brandy či whisky. Hustý pudink se před podáváním ještě zahřívá a podává se s tmavým alkoholem. Anglickým zvykem je zapéct do tohoto dezertu minci pro štěstí.

Nemyslete si však e Angličané večeří jen pudink. U štědrovečerního stolu si pochutnávají také na plněném krocana s brusinkovou omáčkou, nebo chlebovou omáčkou, která se připravuje z mléka, šlehačky, cibule a strouhanky.

anglický vánoční pudink

Štědrá večeře v Řecku

Řekové si o Vánocích pochutnávají na jehněčím či vepřovém mase. O Vánocích se také v Řecku můžeme setkat s jejich tradičním jídlem Christopsomo. Je to posvátný chléb, podobný naší vánočce, do kterého při pečení vkládají mince pro štěstí. Na štědrovečerním stole také nemůže chybět typický řecký dezert baklava s oříšky, medem a sladkými sirupy.

řecko vánoční dezert

Francouzská Štědrá večeře

Francouzi mají opravdu bohaté štědrovečerní menu. Na jejich stole nesmí chybět předkrmy jako uzený losos, ústřice, foie gras či slané palačinky. Jako hlavní chod se tradičně podává pečená husa, nebo pečená krůta s kaštany. Francouzi se pyšní jejich typickým dezertem, který volají „Vánoční poleno“. Jedná se o roládu z piškotového těsta plněnou jemným máslovým krémem. Roládu zvyknou zdobit do tvaru dřevěného špalku, proto ten příznačný název. Úplnou samozřejmostí na francouzském štědrém stole je šampaňské.

francie vánoční koláč

Umělý vánoční stromek v květináči

Hitem posledních Vánoc se staly vánočně stromky v květináči a proto jsme se rozhodli že Vám nabídneme k prodeji umělý vánoční stromek v květináči který díky použití větviček s 3d jehličím vypadá jako živý vánoční stromeček.


Co se na Vánoce večeří v Německu

Typickým německým vánočním pokrmem je pečená husa s vařenými nebo pečenými bramborami a zelím či kapustou. Na německém štědrém stole najdeme také grilovanou klobásu, různé uzeniny a bramborový salát.

německo vánoční jídlo

Italská štědrá večeře

Na italský štědrovečerní stůl patří samozřejmě těstoviny. Není to však jediné jídlo, které večeří. Na Vánoce si pochutnávají také na vepřovém mase a v jižních oblastech Itálie je oblíbená zase jehněčí. Italové na štědrý večer podávají jejich tradiční dezert Panettone. Je to sladký chléb s rozinkami a sušeným ovocem, který se podává s mascarpone. Při večeři se Itálii popíjejí kvalitní šumivá vína.

itálie vánoční dezert

Vánoční jídla ve Španělsku

Vánoční menu ve Španělsku je velmi bohaté a pestré. Jako předkrmy zvyknou Španělé podávat tapas, různé sýry, uzeniny a čerstvou i grilovanou zeleninu. Následuje tradiční polévka s plody moře a hlavní chod na španělském štědrovečerním stole jsou krevety, úhoř, pečené ryby a tradiční sušená šunka Jamón. Z dezertů byste si ve Španělsku pochutnali na marcipánových sušenkách, typickém španělském churros nebo sladkosti s názvem Turrón, což je sladká směs medu, cukru, vaječných bílků a mandlí.

španělsko vánoční tapas

Co večeří na Vánoce Portugalci

Nejtradičnější portugalskou vánoční pochoutkou je koláč krále Bolarei. Tento koláč si můžeme představit jako náš mazanec s cukrovou polevou a kondenzovaným ovocem. Do koláče se zapéká jedna fazole a jeden malý dárek zabalený v pečícím papíře. Člen rodiny, který najde při jídle fazole, musí péct koláč na další rok a ten, kdo najde dárek, si ho smí nechat.

portugalsko vánoční dezert

Vánoční večeře v Mexiku

Tamales je klasické mexické jídlo, které nesmí chybět ani na štědrovečerním stole. Jsou to vařené banánové listy, plněné rolemi z kukuřičné mouky s mletým masem a zeleninou. Toto jídlo také patří k vánočním pokrmům například v Kostarice či Peru. Mexiku by nás během Vánoc pohostili také polévkou Pozole s kukuřicí, masem a zelím. Pro Mexiko je rovněž typická maso-kořenová omáčka s názvem Birriu.

mexiko vánoční tamales

Stromky s LED osvětlením

Vánoční stromky s LED osvětlením jsou NOVINKOU Vánoc 2020. Vánoční osvětlení je zabudované přímo na větvích stromečku díky čemuž už nikdy nebudete mít starost s věšením světýlek na stromeček. Každý stromek je vybaven SMART adaptérem a tak můžete své osvětlení na stromku ovládat jednoduše pomocí aplikace, kterou si stáhnete do mobilu. LED stromky jsou symbolem moderních Vánoc.


Sváteční jídla v Peru

Pro Peru je kromě již zmíněného Tamales, tradičním vánočním jídlem pečený krocan, plněný čerstvým ovocem s jablečnou omáčkou. Krocan je podáván s různými svěžími saláty. Mezi tradiční peruánské vánoční dezerty patří například ovocný koláč a marcipán.

Peru pečený krocan

Co se večeří na Vánoce v Brazílii

Brazilská štědrá večeře sestává z různých druhů šunek, pečené krůty, nebo vepřového masa. Výjimkou nejsou také pečené a grilované ryby. Jako přílohy k těmto jídlům se podává rýže, čerstvý zeleninový salát, ale také bramborový salát. Tradičními vánočními dezerty v Brazílii jsou citrónový koláč, ořechový koláč, čokoládový dort a panettone.

brazilie vánoční jídla

Vánoční večeře na Jamajce

Vánoční večeře Jamajčanů obsahuje zejména mnoho ovoce. Tradičním pokrmem je šunka s ananasem a třešněmi, ale také vepřové maso, kuřecí maso a hovězí ocas. Jamajskou vánoční specialitou je ovocný dort ze sušeného ovoce. Už měsíc před Vánocemi se sušené ovoce, které používají pro tento dezert, namočí do červeného vína a rumu. Koláč je díky tomu šťavnatý as pořádným nádechem alkoholu.

jamajka vánoční dort

Vánoční speciality Islandu

Nejznámější vánoční specialitou na Islandu jsou chlebové placky, zvané Laufabraud. Tradičně tyto placky vyrábí celá rodina a každý člen do nich vyřezává různé vzory. Následně se placky praží na rozpáleném oleji.

island vánoční jídlo

Švédská vánoční jídla

Švédská štědrá večeře sestává ze tří chodů. Prvním chodem je tradičně nakládaná ryba, obvykle losos, nebo sleď, podávaná s vařenými bramborami. Dalším chodem je studené maso a vánoční šunka a poslední chod sestává z masových kuliček s malými smaženými klobáskami. Známé je také švédské vánoční jídlo Janssons Frestelse – zapékané brambory s cibulí a nakládanými rybami.

švédsko vánoční jídlo

Co večeří na Vánoce Japonci

Bude to znít neuvěřitelně, ale většina Japonců večeří na Vánoce kuřecí speciality z KFC. Ano dobře slyšíte. Japonci si dělají měsíce dopředu rezervace na vánoční večeři v KFC, případně si dělají objednávky na donášku této „slavnostní“ večeře domů. Pokud se ptáte proč tomu tak je, může za to masivní reklamní kampaň tohoto řetězce v 70. letech, která byla cílená právě na obyvatele Japonska. Zjevně úspěšně…

japonsko vánoční jídla

Vánoční jídla v Grónsku

A nakonec něco pro silnější žaludky. Obyvatelé Grónska si během Štědré večeře pochutnávají na tradičním pokrmu Mattak. Název vám asi nic neříká, ale jedná se o syrovou velrybí kůži s tukem. Stejně nepříliš lákavé je jejich další vánoční jídlo, ptáci Alkovce, kteří 7 měsíců před podáváním vkládají do mrtvého těla tuleně, aby v něm fermentovali. Nevím jak vy, ale my o Vánocích do Grónska raději nepůjdeme.

Zdroj obrázku: https://www.pinterest.cz/


Také by vás mohlo zajímat:

TWINKLY – Moderní vánoční osvětlení na stromek 21. století

TWINKLY je inteligentní, revoluční LED osvětlení, které můžete jednoduše ovládat pomocí svého smartphonu. Na to, abyste si mohli díky světélkům na stromek užívat ty nejúžasnější barevné kombinace a dokonalou světelnou show…

Živý vánoční stromeček versus umělý stromek

Živý vánoční stromeček verzus umělý – který se vyplatí více?

Vánoční strom patří nezpochybnitelně k těm nejkrásnějším symbolům vánoc. Mnozí z vás řeší každoročně otázku, zda nenastala vhodná chvíle na jeho obměnu. Pořídit si však živý vánoční stromeček, nebo naopak umělý…

Adventní věnec

16 skvělých nápadů na dokonalý adventní věnec

Adventní věnec už neodmyslitelně patří k symbolům předvánočního období. Jeho tradice sahá do devatenáctého století, kdy německý teolog Johann Heinrich Wichern založil školu pro chudé děti a prostřednictvím postupného zapalování svíček na věnci v předvánočním období odpovídal dětem na otázku „Kdy už budou Vánoce?“.

Adventní kalendář

5 tipů na vlastnoručně vyrobený adventní kalendář

Samotným vánočním svátkům předchází období adventu, ke kterému neodmyslitelně patří nejen adventní věnec, ale také adventní kalendář. Z adventního kalendáře mají radost zejména nejmladší členové rodiny, kteří se každý den nemohou dočkat, jaké překvapení si v kalendáři najdou.

Přejít do obchodu