Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči

Živě vánoční stromky v květináči

Vánoční stromeček v květináči se stal trendem posledních let a důstojnou alternativou řezaných či umělých vánočních stromků. Výhodou vánočního stromku v květináči je, že po skončení vánočních svátků vám může zdobit vaši zahradu a nemusíte ho vyhodit jako řezaný vánoční stromek.

Výběr živého vánočního stromku v květináči

V současnost obchody disponují opravdu širokou nabídkou vánočních stromků v květináčích. Vybrat si můžete z pomezí všech jehličnanů: smrk, jedličky, borovice. Mezi nejoblíbenější druhy vánočních stromků patří jedle Nordmannová, nazývaná také Jedle Kavkazská, Smrk Stříbrný, či Smrk pichlavý. Ideální jsou však ty pomalu rostoucí, které vám poslouží jak vánoční stromeček i více let. Při samotné koupi stromečku je velmi důležité, abychom dbali na to, zda byl stromek v květináči pěstován od malička a zda má dokonale rozvinutý kořenový bal. Takový stromek snadněji překonává teplotní výkyvy, kterým bude vystaven.

Jak pečovat o živý vánoční stromek v květináči?

Živý vánoční stromek v kontejneru vám může vydržet až několik let. Nesmíte však zapomenout na skutečnost, že stromek v květináči vyžaduje větší péči, jak běžné jehličnany ve vaší zahradě.

Aklimatizace

Živý vánoční stromek v květináči ozdobený barevnými koulemi. Stromek je položen na stolku.

Velmi důležitou roli při postupné aklimatizaci vánočního stromečku v květináči hraje samotný přesun stromečku z exteriéru do interiéru. Přesun musí být postupný, aby se stromek přizpůsobil vyšším teplotám. V případě rychlého přesunu by mohl stromeček utrpět teplotní šok, což by mohlo způsobit jeho rychlý úhyn. Doporučuje se, abyste stromek v květináči přesunuli alespoň na týden či dva do garáže, zimní zahrady nebo jiné nevytápěné místnosti. Až následně na to, můžete takto aklimatizovaný stromeček přemístit do obýváku, či jiné místnosti v domácnosti.

Výběr vhodného místa

Při výběru správného místa pro vánoční stromeček v květináči, třeba myslet na to, že blízkost přímého tepelného zdroje by mu mohli uškodit. Je pro to velmi důležité, aby byl stromek umístěn co nejdále od krbu či radiátoru. Stromek v květináči, tak jako všechny jehličnany, oblibuje světlé prostředí, na co třeba brát při jeho umístění ohled.

Nezapomeňte zalévat!

Živý vánoční stromek v květináči ozdobený dřevěnými ozdůbky a řetězem. Vedle květináče jsou naskládané dárky

Jelikož je stromek ve vašem obývacím pokoji vystaven teplejšímu a suššímu prostředí a nedostává se mu tolik vláhy jak v exteriéru, je důležité ho minimálně obden zalévat. Třeba dbát na to, abyste stromek v květináči nepřelili, protože promočené prostředí mu může rovněž uškodit. Ideálním řešením je květináč s drenážními dírami, díky kterým nadbytečná voda odteče do podnosu.

Povánoční stahování

Při povánočním přesunu vašeho stromečku do exteriéru hraje opět důležitou roli aklimatizace stromečku. Postupnou aklimatizaci zabezpečíme přesunem stromečku do nevytápěné, světlé místnosti, v níž ho necháme jeden až dva týdny. Až následně na to, můžeme stromeček přemístit na terasu, či vysadit jej do zahrady.

Ochrana kořenů

Při přemisťování stromečku do exteriéru je důležité zajistit jeho kořenový systém, který by mohl být vlivem silnějších mrazů poškozen. Nádobu, v níž je stromeček zasazen se doporučuje obalit rohoží ze slámy nebo juty. Vložení květináče do vykopané jámy v zahradě je rovněž účinným způsobem ochrany kořenového systému stromečku před mrazem.

Vhodný čas na přesazování

Živý vánoční stromek v květináči ozdobený červeno bílými ozdobami
zdroj: webneel.com

Pokud je váš stromeček v tom samém květináči už několik let, začne mu žloutnout jehličí nebo  jehličí zůstává zakrslé a řídké, je čas přesadit vánoční stromeček do většího květináče. Ideálním obdobím na přesazování jehličnanů je jaro. Při přesazování vyberte kořenový bal z původního květináče, poprestrihávajte kořeny na okrajích kořenového balu zahradními nůžkami a vložte stromek do většího květináče. Prázdný prostor vyplňte substrátem určeným pro jehličnany, upěchujte a vydatně polijte. Takovým způsobem vytvoříte ideální podmínky, pro zdravý růst stromečku. Jehličnany si nevyžadují moc hnojiva, takže je stačí hnojit jednou ročně granulovaným hnojivem během jarního období.

Prodej vánočních stromků v květináčích

Vánoční stromeček v květináči nemusíte už shánět jenom  v zahrádkářství nebo u velkých prodejců, jako je třeba Obi či Mountfield. V dnešní době si můžete živé vánoční stromky v květináči objednat taky online a kurýr vám váš stromeček přinese přímo domů.

Pokud si však netroufáte na péči o živý vánoční stromek, máme pro vás i alternativu v podobě umělých vánočních stromků v květináči, které díky jejich dokonalému tvaru a provedení nerozeznáte od těch živých. Umělé vánoční stromky v květináči vám vydrží celá desetiletí.

Pokud vám je každý rok líto vyhazovat živý vánoční stromeček i pro vás máme řešení. Můžete si vánoční stromeček pronajmout! Ano, dobře jste slyšeli. Pronajmout. V české republice existuje již více takových firem.


Mohly by vás také zajímat články:

Moderní vánoční stromky – TOP 6 pro rok 2020

Doba jde neustále kupředu a stejně postupují i ​​technologie, používané při výrobě moderních vánočních stromků. Díky těmto technologiím, už dávno nevypadají umělé stromky a jejich větvičky jako nastříhané kusy papíru…

Jak ozdobit vánoční stromeček

Jak ozdobit vánoční stromeček? Trendy pro rok 2020

Jaké jsou trendy ve výzdobě vánočního stromku? Jak letos ozdobit vánoční stromeček? Přinášíme vám zajímavé inspirace a trendy pro rok 2020 přímo od našich zákaznic, díky kterým poznáte ty nejoblíbenější barevné variace…

Luxusní vánoční stromky – TOP 6 pro rok 2020

Mezi nejluxusnější stromky patří jednoznačně FULL 3D stromky, které se rok od roku těší větší oblibě. Nyní k nim však přibývá i absolutní novinka sezóny 2020 a to vánoční stromky s LED osvětlením…

Moderní vánoční ozdoby

Moderní vánoční ozdoby na stromeček – top 10 trendů

I když většina lidí začíná řešit vánoční ozdoby na stromeček až v předvánočním adventním období, vánoční trendy jsou určeny již dlouhé měsíce před tím. Výrobci a prodejci vánočních dekoraci na stromeček představují nejnovější hity…

Bílé vánoční stromečky – TOP 6 pro rok 2020

Není to první rok, co se bílé vánoční stromečky staly hitem Vánoc. Jejich bílá pokrývka z nich dělá jedinečné stromky, které v našich domovech dosud neměli obdoby. Pomocí nejnovějších technologií je na povrch větviček…

Ozdobené vánoční stromky

Vánoční stromky ozdobené našimi zákazníky

Abychom Vám to usnadnili na Vánoce, tak jsme si připravili pro Vás trošku vánoční inspirace od našich zákaznic jako podle nich mají vypadat nejkrásnější vánočně stromky…

Umělé vánoční stromky 3D

Umělé vánoční  stromky 3D jsou HIT posledních let. Použité 3D jehličí neopadává a je k nerozeznání od živého. Více než 15 exkluzivních druhů jen u nás. Každý náš 3D stromek nabízí prvotřídní vzhled, tvarovou a barevnou dokonalost…

Přejít do obchodu
PŘEDSEZÓNNÍ SLEVY AŽ DO -23%
Slevy platí do 1. listopadu 2020
x