Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči

Živě vánoční stromky v květináči

Vánoční stromeček v květináči se stal trendem posledních let a důstojnou alternativou řezaných či umělých vánočních stromků. Výhodou vánočního stromku v květináči je, že po skončení vánočních svátků vám může zdobit vaši zahradu a nemusíte ho vyhodit jako řezaný vánoční stromek.

Výběr živého vánočního stromku v květináči

V současnost obchody disponují opravdu širokou nabídkou vánočních stromků v květináčích. Vybrat si můžete z pomezí všech jehličnanů: smrk, jedličky, borovice. Mezi nejoblíbenější druhy vánočních stromků patří jedle Nordmannová, nazývaná také Jedle Kavkazská, Smrk Stříbrný, či Smrk pichlavý. Ideální jsou však ty pomalu rostoucí, které vám poslouží jak vánoční stromeček i více let. Při samotné koupi stromečku je velmi důležité, abychom dbali na to, zda byl stromek v květináči pěstován od malička a zda má dokonale rozvinutý kořenový bal. Takový stromek snadněji překonává teplotní výkyvy, kterým bude vystaven.

Jak pečovat o živý vánoční stromek v květináči?

Živý vánoční stromek v kontejneru vám může vydržet až několik let. Nesmíte však zapomenout na skutečnost, že stromek v květináči vyžaduje větší péči, jak běžné jehličnany ve vaší zahradě.

Aklimatizace

Živý vánoční stromek v květináči ozdobený barevnými koulemi. Stromek je položen na stolku.

Velmi důležitou roli při postupné aklimatizaci vánočního stromečku v květináči hraje samotný přesun stromečku z exteriéru do interiéru. Přesun musí být postupný, aby se stromek přizpůsobil vyšším teplotám. V případě rychlého přesunu by mohl stromeček utrpět teplotní šok, což by mohlo způsobit jeho rychlý úhyn. Doporučuje se, abyste stromek v květináči přesunuli alespoň na týden či dva do garáže, zimní zahrady nebo jiné nevytápěné místnosti. Až následně na to, můžete takto aklimatizovaný stromeček přemístit do obýváku, či jiné místnosti v domácnosti.

Výběr vhodného místa

Při výběru správného místa pro vánoční stromeček v květináči, třeba myslet na to, že blízkost přímého tepelného zdroje by mu mohli uškodit. Je pro to velmi důležité, aby byl stromek umístěn co nejdále od krbu či radiátoru. Stromek v květináči, tak jako všechny jehličnany, oblibuje světlé prostředí, na co třeba brát při jeho umístění ohled.


Umělý vánoční stromek v květináči

Hitem posledních Vánoc se staly vánočně stromky v květináči a proto jsme se rozhodli že Vám nabídneme k prodeji umělý vánoční stromek v květináči který díky použití větviček s 3d jehličím vypadá jako živý vánoční stromeček.


Nezapomeňte zalévat!

Živý vánoční stromek v květináči ozdobený dřevěnými ozdůbky a řetězem. Vedle květináče jsou naskládané dárky

Jelikož je stromek ve vašem obývacím pokoji vystaven teplejšímu a suššímu prostředí a nedostává se mu tolik vláhy jak v exteriéru, je důležité ho minimálně obden zalévat. Třeba dbát na to, abyste stromek v květináči nepřelili, protože promočené prostředí mu může rovněž uškodit. Ideálním řešením je květináč s drenážními dírami, díky kterým nadbytečná voda odteče do podnosu.

Povánoční stahování

Při povánočním přesunu vašeho stromečku do exteriéru hraje opět důležitou roli aklimatizace stromečku. Postupnou aklimatizaci zabezpečíme přesunem stromečku do nevytápěné, světlé místnosti, v níž ho necháme jeden až dva týdny. Až následně na to, můžeme stromeček přemístit na terasu, či vysadit jej do zahrady.

Ochrana kořenů

Při přemisťování stromečku do exteriéru je důležité zajistit jeho kořenový systém, který by mohl být vlivem silnějších mrazů poškozen. Nádobu, v níž je stromeček zasazen se doporučuje obalit rohoží ze slámy nebo juty. Vložení květináče do vykopané jámy v zahradě je rovněž účinným způsobem ochrany kořenového systému stromečku před mrazem.

Vhodný čas na přesazování

Živý vánoční stromek v květináči ozdobený červeno bílými ozdobami
zdroj: webneel.com

Pokud je váš stromeček v tom samém květináči už několik let, začne mu žloutnout jehličí nebo  jehličí zůstává zakrslé a řídké, je čas přesadit vánoční stromeček do většího květináče. Ideálním obdobím na přesazování jehličnanů je jaro. Při přesazování vyberte kořenový bal z původního květináče, poprestrihávajte kořeny na okrajích kořenového balu zahradními nůžkami a vložte stromek do většího květináče. Prázdný prostor vyplňte substrátem určeným pro jehličnany, upěchujte a vydatně polijte. Takovým způsobem vytvoříte ideální podmínky, pro zdravý růst stromečku. Jehličnany si nevyžadují moc hnojiva, takže je stačí hnojit jednou ročně granulovaným hnojivem během jarního období.

Prodej vánočních stromků v květináčích

Vánoční stromeček v květináči nemusíte už shánět jenom  v zahrádkářství nebo u velkých prodejců, jako je třeba Obi či Mountfield. V dnešní době si můžete živé vánoční stromky v květináči objednat taky online a kurýr vám váš stromeček přinese přímo domů.

Pokud si však netroufáte na péči o živý vánoční stromek, máme pro vás i alternativu v podobě umělých vánočních stromků v květináči, které díky jejich dokonalému tvaru a provedení nerozeznáte od těch živých. Umělé vánoční stromky v květináči vám vydrží celá desetiletí.

Pokud vám je každý rok líto vyhazovat živý vánoční stromeček i pro vás máme řešení. Můžete si vánoční stromeček pronajmout! Ano, dobře jste slyšeli. Pronajmout. V české republice existuje již více takových firem.


Mohly by vás také zajímat články:

Umělé vánoční stromky 3D

Umělé vánoční  stromky 3D jsou HIT posledních let. Použité 3D jehličí neopadává a je k nerozeznání od živého. Více než 15 exkluzivních druhů jen u nás. Každý náš 3D stromek nabízí prvotřídní vzhled, tvarovou a barevnou dokonalost…

Umělý vánoční stromek je ekologičtější rozhodnutí

Kupujeme umělý vánoční stromek, který si každým rokem ozdobíme jinak, nebo každým rokem očekáváme, aby pro naše potěšení pokáceli živý strom? 

Umělé vánočné stromky

5 výhod umělých stromků, které vás navždy přesvědčí

Umělý vánočný stromek, nebo raději živý? Pokud si i vy každoročně kladete stejnou otázku a nemůžete se rozhodnout, jaký typ vánočního stromku si pořídit, pojďte se spolu s námi podívat na výhody, které vám koupě umělého stromku přinese.

Umělý vánoční stromeček

Jak na vánoční stromek, který s vámi přežije dekády?

Nechcete každý rok kupovat nový vánoční stromek? My vám poradíme, jak postupovat při výběru kvalitního vánočního stromku, jak se o něj správně starat a jak ho skladovat. Díky našim radám s vámi váš stromek dokáže přežít i celý život.

Přejít do obchodu