Vánoční zvyky a tradice v Česku a ve světe

vánoční zvyky a tradice

S vánočními svátky se spájí množství vánočních tradicí a zvyků, které většina lidí dodržuje ještě dnes. Nenajdeme snad ani jednu rodinu, která by nedodržovala ani jeden z vánočních zvyků. Tradice se jemně liší v závislosti od regionu, nakolik jak se říká „Jiný kraj, jiný mrav“. Sesbírali jsme pro vás vánoční zvyky ve světě, které vás možná překvapí. Samozřejmě neopomeneme ani naše vánoční zvyky v Česku. Tak co, který z následujících vánočních zvyků má místo při vašem štědrovečerním stole?

1. Český vánoční zvyky – Šupina z kapra

Mezi oblíbené české vánoční zvyky patří vložit pod ubrus na štědrovečerním stole šupinu z kapra. Ta symbolizuje peníze a hojnost a zabezpečuje, aby vám příští rok nechyběli peníze. Někteří lidí si taky zvyknou šupinu z kapra vkládat i do peněženky.

vánoční kapr

2. Tradiční vánoční zvyky – Krájení jablka

Tenhle tradiční vánoční zvyk má odpovídat na otázky našeho zdraví. Nemusíte se bát, není potřeba navštěvovat doktora, všechno, co je potřeba udělat je přeříznout jablko vejpůl. Když jsou semínka ve středu ve tvaru pěticípé hvězdy, všichni spolustolující zůstanou po celý rok zdraví. Ale pokud se tam nachází méně než pět semínek, někdo onemocní.

prořezané jablko

3. Vánoční zvyky – Vánoční půst a zlaté prasátko

Mezi méně oblíbené české vánoční zvyky patří vánoční půst. Zvyk spočívá v tom, že pokud se zvládnete postit celý den až do Štědré večeře, uvidíte zlaté prasátko, které je dobrým znamením. Naneštěstí, v společnosti všech těch vánočních pamlsků je tenhle úkol téměř nesplnitelný.

Tohle jsou celkem moderní zvyky, ale slyšeli jste, že domácnosti dodržují také téměř zapomenuté vánoční zvyky?

4. Staré vánoční zvyky – Házení střevíce

Tenhle zapomenutý vánoční zvyk by jsme klidně mohli zařadit do kategorie vánočních zvyků a pověr starých Čechů. Slobodné děvčata se na Štědrý den můžou zeptat osudu, jestli je v nadcházejícím roku čeká svatba. Děvče hodí střevíc přes hlavu a jestli dopadne patou ke dveřím, zůstane doma a jestli špička směřuje ven, čeká na děvče láska, svatba a odchod od rodičů.

vánoční tradice a zvyky v Česku házení střevice

5. Zapomenuté vánoční zvyky – Pouštění skořepinových lodiček

Dalším z téměř zapomenutých zvyků je pouštění lodiček z ořechových skořepinek. Vyprázdněnou skořepinu vyplníte kouskem vosku a pak na něj nalepíte malinkou svíčku. Lodičky se zapálenou svíčkou se pak vypustí do nějaké větší nádoby s vodou. Jejich plavba znázorňuje životní dráhu toho, kdo jí vypustil. Jestli svíčka vydrží dlouho svítit, čeká dotyčného dlouhý a šťastný život. Když se lodička drží v blízkosti břehu, její majitel zůstane doma. Jestli vypluje na volnou vodu, vydá se na cesty.

pouštění skorapkových lodiček

Klasické umělé vánoční stromky

Klasické umělé vánoční stromky z PVC větviček se těší stále velké oblibě. Tyto kvalitní stromky mají rozmanitý dizajn a jsou vyrobeny z kvalitných PVC materiálů. Klasické vánoční stromky nabízíme v různých barevných variacích a některé druhy jsou doplněny o realistické šišky. Z klasických stromků jsou nejoblíbenější zejména husté borovice, nebo smrky s propracovaným PVC jehličím, které dokonale imituje to reálné.


6. Staré vánoční zvyky – Lití olova

Lití olova patří k starým vánočním zvykům, který je však stále velmi oblíbený. Je sice trochu náročnější na přípravu, ale stojí za to. Lití olova spočívá v tom, že se nad plamenem roztaví kousek olova a ten se následně vylije do nádoby s vodou. Podle tvaru, který olovo vytvoří, pak přítomní usuzují, co dotyčného člověka čeká.

lití olova vánoční tradice

7. Vánoční zvyky Barborka

Věděli jste, že jeden z vánočních zvyků se dodržuje už na Barboru? Tahle tradice je rozšířená zejména mezi slobodnými dívkami, že na Barborku si mladé děvče odtrhne větvičku např. z třešně a pokud ji větvička rozkvitne do Štědrého dne, do roka se vdá. Ale větvičku si může odtrhnout kdokoliv. Když rozkvitne, je pak nádhernou vánoční dekorací.

Nezajímají vás jenom vánoční zvyky v Česku, ale také vánoční zvyky ve světe? Přinášíme vám krátký přehled některých z nich.

barborky rozkvitnute konariky vanocni zvyk

Vánoční tradice v Anglii

Britové nemají vánoční svátky navázané na rodiny až tak, jak my. Období Vánoc je pro ně hlavně obdobím různých večírků a setkáními s příteli a známými. Vánoční dárky jim nosí Santa Claus 24.12. a podle tradice si jich nechávají vystavené na čestném místě až do svátku Třech Králů. Na anglickém vánočním stole nesmí chybět tradiční „plum pudding“, který se vždy vaří v týdenním předstihu.

plum pudink

Vánoční tradice v Německu

Německé vánoční zvyky se až tak neliší od těch českých. Ale pro Německo typický tradice a jednoznačně nejchutnější je „stollen“, pečený ovocný chléb s kousky ořechů a kandovaného ovocí  posypaný práškovým cukrem. Němci jsou také známí svojí ruční výrobou louskáčků, kteří jsou znázorňováni jako vojáčci. Podle tradice, louskáček přinášel rodině štěstí a chránil její dům. Také se věří, že louskáček chrání také rodinu samotnou od zlých duchů a nebezpečenství.

německá vánoční tradice louskáček

Vánoční zvyky v Rusku

V Rusku se na rozdíl od nás slaví Vánoce až 7.1.. Zajímavostí je, ruské vánoční zvyky jsou hluboce zakořeněna v pohanství, které bylo na území Ruska před příchodem křesťanství. Z množství ruských tradicí nesmíme zapomenout na koledování, předpovídaní budoucnosti a v neposlední řadě na striktní vánoční půst, který trvá neuvěřitelných 40 dní před Štědrým dnem.

koledovaní v Rusku

Vánoční zvyky ve Francii

Dárky ve Francii nosí Pere Noel, který je vkládá do bot přichystaných u krbu. O půlnoci se ve francouzských rodinách podává tzv. Reviellon (budíček), co symbolizuje očekávání narození Páně. Reviellon pozůstává z ústřic, párků, vína, pečené slaniny, drůbežího masa, salátů, ovoce a pečiva. Francouzi na Vánoce krájí bochník chleba do kříže a první část věnují chudým.

tradice ve Francii

Vánoční zvyky v Austrálii

Hodně zajímavým vánočním zvykem v Austrálii je zapékání nějaké drobnosti do pudingu. Říká se, že kdo ji v pudingu najde, bude mít po celý rok štěstí. Na Štědrý den se Australané střetávají na náměstích se svíčkami v rukou a zpívají vánoční písně.

australska tradice pudink

Vánoční girlandy

Vánoční girlandy Vám pomohou dokonale navodit vánoční atmosféru ve vašem domově. Naše girlandy si můžete ozdobit podle vlastní fantazie a tak doladit celou místnost do barev vašich Vánoc.


Vánoční zvyky v Mexiku

Obyvatelé Mexika se na Štědrý den zúčastňují půlnoční mše, po které následuje bohatá večeře, na kterou volají také osamělé lidi a lidi bez domova. Dárky si Mexičané vyměňují až na Tři Krále.

Vánoce Mexiko

Vánoční tradice Filipín

Na Filipínách žije až 90% křesťanů, kteří slaví Vánoce. Od 16. do 24. se konají každé ráno vánoční mše. Tradice říká, že kdo se zúčastní všech ranních mší během těchhle dní, může si něco přát a to se mu následně splní.

vánoční tradice Filipíny

Vánoční tradice v Nizozemsku

V Nizozemsku je zvykem, že v polovině listopadu přijde Mikuláš – Sinteklaas, na bohatě vyzdobené lodi plné dárků a doprovázejí ho postavy černoušků – Zwarte Piet. Vrchol Vánoc oslavují 5. prosince, kdy si vyměňují dárky.

zwarte piet nizozemsko

Vánoční tradice v Bulharsku

V Bulharsku je zvykem mít na štědrovečerním stole lichý počet bezmasých jídel. Po večeři se stůl neuklízí, aby se mohli najíst i mrtvé členové rodiny.

vánoční tradice Bulharsko

Vánoční zvyky a tradice v Argentině

 Obyvatelé Argentiny zdobí svoje vánoční stromky dost brzo, už 8.11.. Na Štědrý den pouštějí na oblohu „globos“. Je to papírová dekorace s plamínkem uvnitř, která se jako lucerna vznese do nebe. V Argentině je běžné, že na Štědrý den je celá obloha posetá svítícími lucernami.

Christmas in Argentia Globos

Zdroj obrázků: https://www.pinterest.cz/


Také by vás mohlo zajímat:

Ekologicky udržatelné vánoce

5 tipů na skutečně udržitelné a ekologické Vánoce

Vánoce milujeme, ale každý, kdo je i jen trochu ekologicky zaměřený, nakonec podlehne depresi z neekologičnosti tohoto svátku. Je o plýtvání, odpadu a zbytečném zahlcování se zbytečnostmi, které vůbec nepotřebujeme. V redakci jsme se zamysleli, jak by naše Vánoce mohly být méně nešetrné k přírodě a více trvale udržitelné. Máme pro vás 5 tipů a slib, že my osobně se je pokusíme dodržet.

Vánoční pečivo

Dva recepty na dokonalé vánoční cukroví

Dětem se při slově Vánoce vybaví rozsvícený vánoční stromek a kolem něj na svoje otevření čekající dárky. Nám dospělým se zase aktivují chuťové buňky a vybaví se nám tradiční vánoční cukroví. Máte recept na ty nejlepší vanilkové rohlíčky? Máme ho pro vás a k němu ještě jeden recept na úžasné zdravé slané keksy s ořechy.

Adventní věnec

Svátek adventu a adventní věnce

Wikipedie uvádí, že advent je první část liturgického roku římskokatolické církve vymezená 4 nedělemi před svátkem narození Ježíše Krista a období duchovní přípravy na Vánoce. Období vánočních svátků začíná prvním dnem …

Kdy postavit vánoční stromek?

Kdy postavit vánoční stromek?

Ozdobený vánoční stromeček se stal na přelomu 18. a 19. století neodmyslitelným a bezpochyby tím nejkrásnějším symbolem vánoc. Od té doby nesmí chybět krásně ozdobený vánoční stromek v žádné domácnosti. Podle tradic …

Přejít do obchodu
Oslavte s námi začátek léta
slevou 15% na všechno zboží skladem. Platí do 30. června.
x