Tradice vánočního stromku: Jak vznikla?

tradice vánočního stromku jak vznikla

Tradice vánočního stromku je známá po celém světě. Vánoce bez krásně vyzdobeného vánočního stromku si neumíme ani představit a tento tradiční symbol Vánoc nám v našich domovech dokáže vyčarovat neuvěřitelně příjemnou atmosféru. Víte však, jak tradice vánočního stromku vlastně vznikla a kde sahají kořeny této vánoční dominanty?

Historie vánočního stromku

Možná vás to překvapí, ale ozdobený stromek nebyl zpočátku vůbec spojen s křesťanstvím. Zelená barva větviček byla symbolem života a větvičky měly odhánět špatné čarodějnice. Věšení ozdob na stromeček mělo spíše obětní význam a připisovaly se mu magické vlastnosti, spojené s přitažením hojnosti úrody na následující rok.

Nejstarší zmínka o ozdobeném vánočním stromku je z roku 1570 z Německa. Později můžeme postřehnout iv díle Johanna Wolfganga Goetheho z roku 1765 zmínku o vánočním stromku u svého strýce, který popisuje.

Počátky vánočního stromku proto nezpochybnitelně nacházíme právě v Německu. Za vzniků vánočního stromku stáli původně protestanti a luteráni, kteří vznikli odčleněním od majoritního křesťanství. Protestanti nám také přinesli i tradici vánočních dárků, které zavedly ve 20. století jako motivaci pro děti za dodržování půstu.

Původní vánoční stromky si však nemůžeme představovat tak, jak je známe dnes. Stromečky měly skromné zdobení, zdobily je pouze svíčky, později papírové ozdoby, ozdoby ze skla, ozdoby ze sušeného ovoce či ořechů.

Tradice vánočního stromku v Česku

Na území Uherska se vánoční stromek dostal během 18. století. Začátkem 18. století se první vánoční stromek objevil ve Vídni v rodině bohatých měšťanů, od kterých se postupně inspirovaly další a další měšťácké, protestantské rodiny. Postupně trendu vánočních stromků podlehly i rodiny, které nebyly protestantské a rozšířil se do českých a slovenských měst.

Vánoční stromky zdomácněly nejprve ve městech a postupně pronikly i na vesnice. Do rolnické kultury pronikly až mezi koncem 19.století a 30. letech 20.století. V dobách 1. Československé republiky byly vánoční stromky v Česku stále odmítány zejména některými kněžími a rodinami.


Bílé vánoční stromečky a zasněžené vánoční stromky

Bílé vánoční stromečky a zasněžené umělé vánoční stromky jsou horkou NOVINKOU sezóny 2019. S pomocí nejnovějších technologií jsou postupně na větvičky nebo celé stromy aplikované vrstvy umělého sněhu. Ten dokonale imituje reálný sníh. Takovým způsobem jsou aplikovány na klasické stromky a také na 3d stromky. Nejnovější systém aplikování zaručuje že sníh ze stromků neopadává. Při prvotním roztahování větviček dochází k uvolnění nezachycených částí sněhu. Díky naším stromečkem si ve Vaší domácnosti vytvoříte nepopsatelnou atmosféru zasněžených Vánoc.


Historie vánočních ozdob na stromeček

Původní vánoční stromky byly ozdobovány velmi jednoduše a skromně, ale postupem času se měnily i trendy ve vánočních ozdobách. V USA bylo v roce 1882 předvedeno první elektrické osvětlení na vánoční stromeček, které si neuvěřitelně rychle získalo oblibu u lidí. Vánoční osvětlení zůstalo základem výzdoby vánočního stromku dodnes.

V roce 1889 si dal Francouz Pierre Dupon patentovat výrobu vánočních koulí, které byly foukané z jemného skla. Vánoční koule na stromeček byly nejprve pouze jednobarevné, ale později se začaly vyrábět v různých barvách as všelijakými barevnými vzory.

Začátkem 20. století se již na trhu objevily ozdoby na stromeček v různých tvarech.

Jak si vkusně vyzdobit vánoční stromeček dnes?

Na závěr vám přinášíme několik inspirací na vkusně vyzdobené vánoční stromky od spokojených zákaznic, které si svůj vánoční stromek pořídili v e-shopu svetstromku.cz


Také by vás mohlo zajímat:

Umělé vánočné stromky

5 výhod umělých stromků, které vás navždy přesvědčí

Umělý vánočný stromek, nebo raději živý? Pokud si i vy každoročně kladete stejnou otázku a nemůžete se rozhodnout, jaký typ vánočního stromku si pořídit, pojďte se spolu s námi podívat na výhody, které vám koupě umělého stromku přinese.

Klasický, zasněžený nebo 3D: Jak si vybrat vánoční stromek vašich snů

Rozhodli jste se pro koupi umělého vánočního stromku, ale nevíte, jak si vybrat ten správný? My vám přiblížíme benefity jednotlivých typů umělých vánočních stromků …

Jak ozdobit vánoční stromeček

Jak ozdobit vánoční stromeček? Trendy pro tento rok

Jaké jsou trendy ve výzdobě vánočního stromku? Jak letos ozdobit vánoční stromeček? Přinášíme vám zajímavé inspirace a trendy pro rok 2022 přímo od našich …

Přejít do obchodu
Oslavte s námi začátek léta
slevou 15% na všechno zboží skladem. Platí do 30. června.
x