Kdy jsou Vánoce a proč je vlastně slavíme? Jaký původ mají tyto nejkrásnější svátky v roce a jak se jejich oslava vyvíjela? Dnes jsou Vánoce náboženským i kulturním svátkem, který se soustřeďuje na narození Ježíše a slaví se po celém světě. Známe však jejich původ?
Historie Vánoc
Historicky první zmínka o Vánocích pochází již ze 4. století. Dnešní slavnostní období Vánoc, bylo slavnostním obdobím ještě před narozením Ježíše. Právě k období kolem 21.-22. prosince se vážou pohanské oslavy zimního slunovratu, což je jen pár dní před dnešními Vánocemi.
Vánoce jsou jedním z největších křesťanských svátků, proto je dost překvapivé, že v období, kdy se křesťanství rodilo, se Vánoce vůbec neslavily. Hlavním oslavným křesťanským svátkem byli Velikonoce, zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Proč slavíme Vánoce 24. prosince
Pokud jste někdy četli Bibli jistě víte, že se v ní neuvádí konkrétní datum narození Ježíše. Podle předpokladů, se však Ježíš narodil až 6. ledna, kdy slaví Vánoce pravoslavná církev. Datum slavení narození Ježíše Krista, 24. prosince, zavedl ve 4. století papež Julius I.. To proč tomu tak bylo není zcela jasné, i když existuje několik teorií.
První teorie hovoří o tom, že datum 25.12. se ve skutečnosti odvíjí od data smrti Ježíše. Ježíš zemřel podle předpokladů 25. března a proto byly Vánoce určeny k přesných 9 měsíců po jeho smrti.
Další teorie souvisí se zimním slunovratem, který je 21.-22. prosince. Od tohoto data začalo přibývat Slunce, což znázorňovalo příchod spasitele.
Dost pravděpodobnou teorií je i ta, že papež Julius I. dal oslavy narození Ježíše náročky na stejné datum, jako byly pohanské oslavy zimního slunovratu. Bylo to zejména proto, aby lidé upřednostnili křesťanské oslavy před těmi pohanskými.
V roce 432 se Vánoce rozšířily i do Egypta a ve středověku se již tyto svátky slavily po celém světě. Pohanské slavnosti se postupně dostávaly do pozadí.
Zrušené Vánoce
V historii lidstva byla období, kdy se někteří panovníci a státníci snažili Vánoce zakázat. Jedním z nich byl Oliver Cromwell, anglický státník a vůdce anglické revoluce, který bojoval proti irským katolíkům. V 17. století zrušil Vánoce a toto období bez Vánoc trvalo do roku 1660. Tento svátek se opět obnovil, když na trůn zasedl v roce 1660 Karel II.
Stejně zajímavou skutečností je, že při osidlování Severní Ameriky v roce 1620 tam oslavy Vánoc vůbec nepřinesly. V Bostonu byly dokonce jistou dobu Vánoce zákonem zakázány. Bylo to zejména proto, že nechtěli přijímat žádné britské zvyky a svátky. V USA se staly Vánoce oficiálním svátkem až 26.6.1870.
Vánoce stály před velkým otazníkem stejně i v období komunismu. Komunistická moc se však neodhodlala Vánoce zakázat, i když kolem roku 1950 byly pokusy o smazání křesťanského původu Vánoc. Vánoce se snažily odtrhnout od křesťanských tradic a spojitosti s narozením Ježíše Krista.
Klasické umělé vánoční stromky
Klasické umělé vánoční stromky z PVC větviček se těší stále velké oblibě. Tyto kvalitní stromky mají rozmanitý dizajn a jsou vyrobeny z kvalitných PVC materiálů. Klasické vánoční stromky nabízíme v různých barevných variacích a některé druhy jsou doplněny o realistické šišky. Z klasických stromků jsou nejoblíbenější zejména husté borovice, nebo smrky s propracovaným PVC jehličím, které dokonale imituje to reálné.
Tradiční symboly Vánoc
Betlém, stromeček či dárky jsou symboly Vánoc, bez kterých si tyto svátky dnes neumíme přestavit. Zvyk vyrábění Betlémů který se rychle zpopularizoval a rozšířil do celé Evropy přinesl v 10. století František z Assisi.
Vánoční stromek jako symbol Vánoc zase vznikl v roce 1570 v Německu, kdy se o něm našla první zmínka. Postupně se tento vánoční symbol rozšířil do protestantských a luteránských rodin a kolem 19. století se stal také vánočním symbolem křesťanů.
Tradice dávání dárků se zavedla až ve 20. století a můžeme za ni vděčit protestantům. Ti začali obdarovávat děti za to, že poslouchají a dodržují půst. Tento zvyk obdarovávání pramení z přinášení darů Ježíšovi, které mu přinesly Gašpar, Melichar a Baltazar.
Vánoce v současnosti
V současnosti jsou Vánoce jeden z nejglobálnějších svátků a slaví je lidé po celém světě. Pravdou je, že Vánoce, přestože jsou prioritně křesťanským svátkem, slaví lidé bez ohledu na víru a náboženské přesvědčení. Důkazem toho je například Japonsko, které slaví Vánoce, ačkoli pouze 2% japonské populace se hlásí ke křesťanství. Poslední roky můžeme pozorovat, že se postupně vytrácí křesťanský charakter Vánoc.
Zdroj obrázků: https://cz.pinterest.com/
Také by vás mohlo zajímat:
5 tipů na skutečně udržitelné a ekologické Vánoce
Vánoce milujeme, ale každý, kdo je i jen trochu ekologicky zaměřený, nakonec podlehne depresi z neekologičnosti tohoto svátku. Je o plýtvání, odpadu a zbytečném zahlcování se zbytečnostmi, které vůbec nepotřebujeme. V redakci jsme se zamysleli, jak by naše Vánoce mohly být méně nešetrné k přírodě a více trvale udržitelné. Máme pro vás 5 tipů a slib, že my osobně se je pokusíme dodržet.
Dva recepty na dokonalé vánoční cukroví
Dětem se při slově Vánoce vybaví rozsvícený vánoční stromek a kolem něj na svoje otevření čekající dárky. Nám dospělým se zase aktivují chuťové buňky a vybaví se nám tradiční vánoční cukroví. Máte recept na ty nejlepší vanilkové rohlíčky? Máme ho pro vás a k němu ještě jeden recept na úžasné zdravé slané keksy s ořechy.
Svátek adventu a adventní věnce
Wikipedie uvádí, že advent je první část liturgického roku římskokatolické církve vymezená 4 nedělemi před svátkem narození Ježíše Krista a období duchovní přípravy na Vánoce. Období vánočních svátků začíná prvním dnem adventu a končí dnem Zjevení Páně. V každodenním životě příprava na Vánoce začíná vytvořením adventního věnce, uklízením a zdobením bytu.
Ozdobený vánoční stromeček se stal na přelomu 18. a 19. století neodmyslitelným a bezpochyby tím nejkrásnějším symbolem vánoc. Od té doby nesmí chybět krásně ozdobený vánoční stromek v žádné domácnosti. Podle tradic …